statystyki

Ulgę w PCC można stracić nawet przy zamianie starej działki na większą

autor: Patrycja Dudek21.07.2020, 07:48; Aktualizacja: 21.07.2020, 07:48
Rolnik chciał się upewnić, że wskutek tej zamiany nie straci prawa do zwolnienia z PCC, z którego skorzystał w 2018 r. Tłumaczył, że zamierza pozbyć się tej części gospodarstwa, względem której preferencja mu nie przysługiwała. Podkreślił również, że transakcja nie doprowadzi do zmniejszenia gospodarstwa, a wręcz przeciwnie – jego areał jeszcze się powiększy.

Rolnik chciał się upewnić, że wskutek tej zamiany nie straci prawa do zwolnienia z PCC, z którego skorzystał w 2018 r. Tłumaczył, że zamierza pozbyć się tej części gospodarstwa, względem której preferencja mu nie przysługiwała. Podkreślił również, że transakcja nie doprowadzi do zmniejszenia gospodarstwa, a wręcz przeciwnie – jego areał jeszcze się powiększy.źródło: ShutterStock

Rolnik, który skorzystał ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych, nie może przez 5 lat zamienić 60 arów na 1 hektar, nawet gdy nabycie tych arów nie było objęte preferencją – stwierdził dyrektor KIS.

Chodzi o preferencję przewidzianą w art. 9 pkt 2 ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 815). Przepis ten zwalnia z podatku sprzedaż własności gruntów, stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami.

Warunkiem jest jednak, aby w wyniku tej transakcji powstało lub zostało powiększone gospodarstwo rolne, którego powierzchnia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha i które będzie prowadzone przez nabywcę przez co najmniej pięć lat od dnia nabycia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane