statystyki

Jaka stawka VAT dla zabudowy meblowej

autor: Aneta Szwęch13.07.2020, 10:01; Aktualizacja: 13.07.2020, 10:19
Zmianie uległo rozumienie trwałości połączenia elementów zabudowy z elementami budynku/lokalu mieszkalnego.

Zmianie uległo rozumienie trwałości połączenia elementów zabudowy z elementami budynku/lokalu mieszkalnego.źródło: ShutterStock

Firma będąca producentem mebli wykonuje zabudowy meblowe (łazienkowe i kuchenne) w budynkach mieszkalnych i lokalach mieszkalnych. Jaką stawką VAT jest opodatkowana dostawa i montaż zabudowy meblowej w budownictwie mieszkaniowym?

Problem dotyczący wysokości opodatkowania dostawy i montażu trwałej zabudowy meblowej budzi kontrowersje od wielu lat. Podatnicy i sądy administracyjne twierdzą, że to kompleksowe świadczenie obejmujące dostawę zabudowy i jej montaż podlega opodatkowaniu według stawki 8 proc. na podstawie art. 41 ust. 12–12c ustawy o VAT, jako modernizacja budynku/lokalu mieszkalnego. [ramka] Jednak organy podatkowe dotychczas odmawiały podatnikom tego prawa, uznając, że czynność ta nie mieści się w pojęciu modernizacji budynku/lokalu mieszkalnego, wobec czego podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej 23 proc.

Co wynika z uchwały NSA

Problem ten był w przeszłości przedmiotem uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, podjętej w poszerzonym składzie siedmiu sędziów 24 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 2/13. Z uchwały NSA wynika, że obniżona stawka podatku znajduje zastosowanie wtedy, gdy:

  • na skutek konstrukcyjnego połączenia komponentów meblowych i elementów obiektu budowlanego (lokalu) powstaje trwała zabudowa spełniająca jako całość określoną funkcję użytkową;
  • po trwałym połączeniu komponentów meblowych z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części komponenty te podnoszą standard takiego obiektu (stanowiąc modernizację, która w języku potocznym oznacza to samo co ulepszenie, podwyższenie wartości użytkowej czy też technicznej, podwyższenie standardu, unowocześnienie).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane