statystyki

Pracownik zmarł w trakcie miesiąca. Co ze składkami i zaliczką na PIT? [EKSPERT RADZI]

autor: Aneta Szwęch06.07.2020, 20:00
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Wynagrodzenie za pracę oraz inne należności ze stosunku pracy – jak np. ekwiwalent za urlop – wypłacone uprawnionej osobie po zmarłym pracowniku (np. małżonkowi) jako prawa majątkowe nie podlegają składkom ZUS. Dla celów PIT wynagrodzenie po zmarłym pracowniku stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o PITźródło: ShutterStock

27 czerwca zmarł nasz pracownik. W związku z tym, że wynagrodzenia należne za dany miesiąc wypłacamy do 10. dnia miesiąca następnego, to pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za przepracowaną część czerwca. W jaki sposób należy ująć w księgach rachunkowych wypłatę wynagrodzenia za okres od 1 do 27 czerwca? Czy należy potraktować je jak zwykłe wynagrodzenie pracownicze i potrącić wszystkie składki ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy?

Bez względu na to, kiedy pracodawca otrzymał informację o zgonie pracownika, z dniem jego śmierci stosunek pracy wygasa. Z dniem śmierci praco wnika (27 czerwca), na który jednoznacznie wskazuje akt zgonu, prawo do wynagrodzenia ze stosunku pracy przekształca się w prawa majątkowe ze stosunku pracy po zmarłym pracowniku, które przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinne w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli takich osób nie ma wskazanych, prawa te wchodzą do spadku (art. 63¹ par. 1 i par. 2 kodeksu pracy).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2020-07-07 08:19) Zgłoś naruszenie 10

    ........Panie Duda ,choć głosuje na Pana aby PO i Trzaskowski nie dorwali się do władzy którą będzie dla Nich korytem to mam do Pana zal. Wielokrotnie zwracałem sie do Pana kancelarii abyście emerytury stażowe chociaż na początek wprowadzili dla osób z 45 letnim stażem pracy i równocześnie min 15 latami ówczesnych kiedyś obowiązujących w szkodliwych i nieb. Rozdawaliście forse na dzieci bogatych POwców i na dziatki meneli z pod” budki z piwem” IM na to piwo a nic z takimi spracowanymi ludźmi co nie dożywają emerytur nie uczyniliście aby Im ulzyć i wielu nie dożyło!

    Odpowiedz
  • Niech pracownik się nie martwi(2020-07-07 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    Skarbówka nie będzie go ścigać

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane