statystyki

Poradnia rachunkowa z 22 czerwca 2020 r.

autor: Marcin Nagórek, Aneta Szwęch, Marek Barowicz22.06.2020, 06:01; Aktualizacja: 09.07.2020, 13:19
Uzupełniająco warto dodać, że na mocy art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym.

Uzupełniająco warto dodać, że na mocy art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań wójta należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym.źródło: ShutterStock

Co się wykazuje w sprawozdaniu budżetowym Rb-27S Ile trzeba przechowywać zestawienie obrotów i sald kont Jakie operacje są najczęściej ewidencjonowane przy obsłudze księgowej pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej.

Gmina sprzedaje nieruchomość gruntową. Mam wątpliwość, czy w sprawozdaniu Rb-27S wykazywać zaliczkę uzyskaną od przyszłego nabywcy tej nieruchomości?

>>> ZOBACZ TEŻ: Kasy fiskalne 2020<<<

Analiza podanego zapytania wymaga przede wszystkim wykazania istoty prawnej – wspomnianej w zapytaniu – zaliczki. Przepisy nie zawierają definicji zaliczki, została ona jednakże wypracowana w praktyce obrotu gospodarczego. I tak, co do zasady, zaliczka to po prostu świadczenie pieniężne, przy czym jest instrumentem prawnym odmiennym od zadatku. Co ważne, zaliczka w przypadku wykonania umowy zostaje zaliczona na poczet zapłaty ceny. W przeciwieństwie do zadatku nie pełni ona bowiem funkcji odszkodowawczej. Natomiast w razie zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości uiszczona przez kupującego zaliczka podlega zarachowaniu na poczet ustalonej ceny nieruchomości, czyli staje się świadczeniem definitywnym. Gdy natomiast nie dojdzie do zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży, zapłacona zaliczka na poczet ceny podlega zwrotowi – jako świadczenie nienależne. Koncepcja ta wynika z orzecznictwa sądowego, w tym z wyroku Sądu Najwyższego z 25 marca 2004 r. (sygn. akt II CK 116/03).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane