statystyki

Poradnia rachunkowa z 15 czerwca

autor: Marcin Nagórek, Aneta Szwęch, Marek Barowicz15.06.2020, 11:01; Aktualizacja: 15.06.2020, 11:53
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Spółka zakupiła grunt, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Czy podatek od czynności cywilnoprawnych pobrany przez notariusza przy zawieraniu umowy zwiększa wartość początkową gruntu?źródło: ShutterStock

  • W jaki sposób ująć monitoring wizyjny w firmie
  • Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zwiększa wartość początkową gruntu
  • Jak zaklasyfikować środki na prowadzenie placówek wsparcia dziennego
  • Po jakim czasie wykazywać w sprawozdaniu Rb-N należności wymagalne

Chcemy założyć system monitoringu wizyjnego na terenie zakładu. Jak zaewidencjonować nakłady poniesione w związku z jego zainstalowaniem?

Zgodnie z art. 222 par. 1 kodeksu pracy jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, ochrony mienia, kontroli produkcji lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, pracodawca może wprowadzić szczególny nadzór nad terenem zakładu pracy (lub wokół zakładu pracy) w formie środków technicznych umożliwiających rejestrację obrazu (monitoring wizyjny).

Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu wizyjnego powinny zostać ustalone w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu. Wprowadzenie monitoringu wizyjnego powoduje – przed jego uruchomieniem – konieczność oznaczenia pomieszczeń i terenu monitorowanego w sposób widoczny i czytelny, za pomocą odpowiednich znaków lub ogłoszeń dźwiękowych.

Na gruncie prawa bilansowego, w przypadku gdy system monitoringu wizyjnego nie jest trwale wbudowany w konstrukcję budynku, stanowi on oddzielny środek trwały. Nakłady poniesione w związku z jego założeniem księguje się:


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane