statystyki

Odroczenie podatku nie takie proste. Co jest niezbędne do złożenia wniosku

autor: Łukasz Zalewski30.03.2020, 09:51; Aktualizacja: 30.03.2020, 10:01
MF w piśmie do urzędów nie wskazuje jednak, jak mają one rozstrzygać wnioski o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań. Nadal leży to w kompetencji poszczególnych naczelników urzędów skarbowych.

MF w piśmie do urzędów nie wskazuje jednak, jak mają one rozstrzygać wnioski o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań. Nadal leży to w kompetencji poszczególnych naczelników urzędów skarbowych.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy skarżą się na nadmierne, biurokratyczne wymogi przy składaniu wniosków o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. MF je złagodzi, choć nie dla wszystkich.

W związku z koronawirusem Ministerstwo Finansów zachęca firmy, które popadły w kłopoty finansowe, do składania wniosków o ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych. W praktyce chodzi o odroczenie płatności podatku, rozłożenie go na raty lub umorzenie zaległości podatkowych. Minister finansów Tadeusz Kościński zapowiedział w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej, że wniosek będzie można złożyć w jednym miejscu, resort ma bowiem przygotować specjalną platformę w tym celu, aby podatnicy nie musieli składać wniosków do urzędów skarbowych. Na razie jednak trzeba je adresować do urzędów.

Ponadto wnioski składane przez przedsiębiorców w trybie art. 67a i art. nast. ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200; dalej: ordynacja podatkowa) mają być rozpatrywane w pierwszej kolejności. Takie wytyczne skierowało też MF w piśmie do naczelników urzędów skarbowych. Piszemy o nich szczegółowo na stronach A1 oraz B1 dzisiejszego DGP. MF przewiduje bowiem jeszcze inne ułatwienia. Zasadniczo są one skierowane do tych podatników, którzy są bezpośrednio narażeni na skutki koronawirusa (np. branża transportowa, gastronomiczna), oraz tych, którzy przed 1 marca br. nie mieli zaległości podatkowych i nie korzystali z pomocy publicznej.

MF w piśmie do urzędów nie wskazuje jednak, jak mają one rozstrzygać wnioski o przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań. Nadal leży to w kompetencji poszczególnych naczelników urzędów skarbowych.

Co więcej, firmy, które miały wcześniej zaległości lub korzystały z pomocy publicznej, będą musiały spełnić wszystkie wymogi, w tym złożyć np. oświadczenia majątkowe. Problem bowiem nie w tym, że wnioski trzeba składać do urzędów, ale w tym, jak dużo dokumentów trzeba do niego dołączyć. Jak przyznaje Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy w Tax-US podatki, doradztwo, grupa firm, które nie zostaną objęte ułatwieniami przewidzianymi w wytycznych MF, jest najliczniejsza. – Paradoksalnie podatnicy, którzy już wcześniej mieli zaległości, najbardziej są narażeni na upadłość. Tu pomocy nie widać – stwierdza ekspert.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane