statystyki

Brak korekty VAT za okres sprzed 2017 r. oznacza 30-proc. sankcję

autor: Łukasz Zalewski23.03.2020, 17:00
WSA w Szczecinie zgodził się z organem, że przepis przejściowy z nowelizacji pozwalał wymierzyć sankcję. Przewidywał bowiem, że art. 89b ust. 6 ustawy o VAT ma zastosowanie do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 stycznia 2017 r.

WSA w Szczecinie zgodził się z organem, że przepis przejściowy z nowelizacji pozwalał wymierzyć sankcję. Przewidywał bowiem, że art. 89b ust. 6 ustawy o VAT ma zastosowanie do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 stycznia 2017 r.źródło: ShutterStock

Dłużnik, który nie zapłacił należności sprzedawcy, a po upływie ustawowego okresu (obecnie 90 dni) liczonego od terminu płatności nie skorygował podstawy opodatkowania, musi zapłacić 30-proc. sankcję w podatku od towarów i usług – orzekł WSA w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła spółki, w której naczelnik urzędu celno-skarbowego przeprowadził kontrolę rozliczeń VAT za okres od listopada 2016 r. do lutego 2017 r. Następnie przekształcił kontrolę w postępowanie podatkowe, a po jego zakończeniu wydał decyzję ustalającą 30-proc. sankcję VAT.

Powodem było to, że w listopadzie 2016 r., gdy upływał 150. dzień (obecnie 90 dni) od umówionego z kontrahentem terminu zapłaty, spółka nie skorygowała u siebie podstawy opodatkowania ani podatku należnego. Wymóg ten wynika z przepisów, które wierzycielom przyznają ulgę na złe długi, ale na dłużników nakładają podatkowe obowiązki.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane