statystyki

Brak korekty VAT za okres sprzed 2017 r. oznacza 30-proc. sankcję

autor: Łukasz Zalewski23.03.2020, 17:00
WSA w Szczecinie zgodził się z organem, że przepis przejściowy z nowelizacji pozwalał wymierzyć sankcję. Przewidywał bowiem, że art. 89b ust. 6 ustawy o VAT ma zastosowanie do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 stycznia 2017 r.

WSA w Szczecinie zgodził się z organem, że przepis przejściowy z nowelizacji pozwalał wymierzyć sankcję. Przewidywał bowiem, że art. 89b ust. 6 ustawy o VAT ma zastosowanie do okresów rozliczeniowych przypadających przed 1 stycznia 2017 r.źródło: ShutterStock

Dłużnik, który nie zapłacił należności sprzedawcy, a po upływie ustawowego okresu (obecnie 90 dni) liczonego od terminu płatności nie skorygował podstawy opodatkowania, musi zapłacić 30-proc. sankcję w podatku od towarów i usług – orzekł WSA w Szczecinie.

Sprawa dotyczyła spółki, w której naczelnik urzędu celno-skarbowego przeprowadził kontrolę rozliczeń VAT za okres od listopada 2016 r. do lutego 2017 r. Następnie przekształcił kontrolę w postępowanie podatkowe, a po jego zakończeniu wydał decyzję ustalającą 30-proc. sankcję VAT.

Powodem było to, że w listopadzie 2016 r., gdy upływał 150. dzień (obecnie 90 dni) od umówionego z kontrahentem terminu zapłaty, spółka nie skorygowała u siebie podstawy opodatkowania ani podatku należnego. Wymóg ten wynika z przepisów, które wierzycielom przyznają ulgę na złe długi, ale na dłużników nakładają podatkowe obowiązki.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane