Jaki VAT i CIT wystąpi przy sprzedaży samochodowych fotelików do przewozu dzieci

autor: Marcin Szymankiewicz16.03.2020, 20:00
Efektem przyjętych założeń przy budowie nowego systemu stawek VAT (oraz przy świadomości całkowicie odmiennej budowy i systematyki stosowanej obecnie do celów podatku VAT klasyfikacji PKWiU 2008 oraz CN) jest zmiana stawek na niektóre towary

Efektem przyjętych założeń przy budowie nowego systemu stawek VAT (oraz przy świadomości całkowicie odmiennej budowy i systematyki stosowanej obecnie do celów podatku VAT klasyfikacji PKWiU 2008 oraz CN) jest zmiana stawek na niektóre towaryźródło: ShutterStock

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) jest dystrybutorem artykułów dla dzieci, m.in. fotelików do przewozu dzieci w samochodach. Spółka 11 marca 2020 r. zawarła z firmą Y umowę na dostawę (w Polsce) 20 fotelików do przewozu dzieci w samochodach na łączną kwotę 10 000 zł plus VAT. Na poczet dostawy tych fotelików spółka otrzymała 16 marca 2020 r. zaliczkę od firmy Y w wysokości 2160 zł. Zgodnie z umową dostawa fotelików ma nastąpić 8 kwietnia 2020 r. Firma Y w terminie do 15 kwietnia 2020 r. ma uregulować pozostałą część należności. Jak spółka powinna rozliczyć dostawę tych fotelików na gruncie VAT i CIT? Spółka jest dużym przedsiębiorcą, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Właściwa dla X jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Spółka rozlicza za okresy miesięczne zarówno VAT, jak i zaliczki na CIT.

vat

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). W analizowanym przypadku sprzedaż (w Polsce) fotelików do przewozu dzieci w samochodach podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Zgodnie z regułą zawartą w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jednak na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT. Wyłączenie zawarte w art. 19a ust. 8 in fine ustawy o VAT nie dotyczy analizowanego przypadku. A zatem w stosunku do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy fotelików (tj. kwoty 2160 zł brutto) obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą jej otrzymania, tj. 16 marca 2020 r. Natomiast w stosunku do pozostałej części należności za foteliki obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania ich dostawy, tj. 8 kwietnia 2020 r. (zakładam, że dostawa nastąpi w dniu określonym w umowie oraz że spółka nie otrzyma wcześniej zapłaty pozostałej części należności).

Uwaga! Otrzymanie zaliczki 16 marca 2020 r. powinno być udokumentowane fakturą zaliczkową wystawioną najpóźniej do 15 kwietnia 2020 r. Kwotę podatku w fakturze zaliczkowej wyliczamy rachunkiem w stu. Z kolei pozostała część należności powinna być udokumentowana w fakturze końcowej (tj. potwierdzającej dokonanie dostawy 8 kwietnia 2020 r.) wystawionej najpóźniej do 15 maja 2020 r. Faktura końcowa powinna zawierać numer faktury zaliczkowej (art. 106b ust. 1 pkt 1 i 4, art. 106e ust. 1, art. 106f, art. 106g, art. 106i ust. 1, ust. 2 i 7 ustawy o VAT).

W tym miejscu należy wskazać, że 1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy wprowadzającej m.in. nową matrycę stawek VAT oraz wiążącą informację stawkową (WIS) wprowadzone ustawą z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1751; dalej: nowelizacja z 9 sierpnia 2019 r.). Przy czym nowa matryca stawek VAT będzie stosowana od 1 kwietnia 2020 r. (art. 7 ust. 1 i 2 nowelizacji z 9 sierpnia 2019 r.). Do 31 marca 2020 r. pozostaje obowiązujący system stawek VAT oparty na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Nowa matryca to zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT i odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) na rzecz:


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane