statystyki

Precedensowy wyrok. Pośrednictwo związane z PPK jest zwolnione z VAT

autor: Łukasz Zalewski09.03.2020, 07:19; Aktualizacja: 09.03.2020, 07:21
VAT, podatek, podatki

Sprawa dotyczyła spółki, która będzie świadczyć usługi pośrednictwa w zawieraniu umów o zarządzanie PPK. Spór sprowadzał się do tego, czy usługi będą zwolnione z VATźródło: ShutterStock

Czynności pośrednictwa dotyczące pracowniczych planów kapitałowych (PPK) są zwolnione z VAT – uznał WSA w Warszawie w precedensowym wyroku.

Sprawa dotyczyła spółki, która będzie świadczyć usługi pośrednictwa w zawieraniu umów o zarządzanie PPK. W związku z tym podpisze umowę z funduszem emerytalnym i będzie wykonywać różne czynności, w tym m.in. zachęcać do zawierania umów o zarządzanie PPK, informować o nich potencjalnych klientów, koordynować wdrożenie u nich PPK itd. Otrzyma za to wynagrodzenie. Spór sprowadzał się do tego, czy usługi będą zwolnione z VAT.

Spółka uważała, że tak, bo należy je uznać za usługi pośrednictwa w zakresie depozytów środków pieniężnych, a zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT są one zwolnione z podatku. Jej zdaniem to zwolnienie ma szersze znaczenie niż jedynie prowadzenie kont depozytowych. Obejmuje też pośrednictwo związane z umowami o zarządzanie PPK.

Spółka argumentowała, że usługi dotyczące PPK są podobne do tych dotyczących indywidualnych kont emerytalnych oraz indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. A w wydawanych wcześniej interpretacjach organy uznawały, że są one zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Umowy dotyczące PPK również służą przyjmowaniu wpłat pieniężnych oraz gromadzeniu oszczędności.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • jagna(2020-03-30 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    Obecna sytuacja dość jasno mówi nam, że o siebie samych musimy zadbać, bo najprostszy przykłąd, licząc na samą emeryturę można zostac na lodzie....niestety. W tym przypadku ppk to trochę taka pomoc, bo w zamian za regularne 2% z pensji, mamy bardzo atrakcyjne warunki zbierania oszczędności i jak i wiele osób z pewnością z tego skorzysta.

    Odpowiedz
  • gabriel(2020-04-25 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    PPK to nie jest nasz pomysł ale inspiracja podobnymi rozwiązaniami w innych krajach zachodnich. Tam system bardzo się sprawdził, więc tylko się cieszyć, że i u nas jest wprowadzany. Proste zasady, niskie koszty i jeszcze dopłaty od firm gdzie pracujemy oraz państwa. Sumując to po latach zbierze się całkiem sporo i emerytura będzie nieco łatwiejsza

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane