statystyki

Poradnia podatkowa 24 lutego 2020

autor: Tomasz Krywan, Marcin Mroziuk24.02.2020, 06:01; Aktualizacja: 24.02.2020, 07:41
1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy określające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (art. 108a ust. 1a ustawy o VAT). Obowiązek ten istnieje, jeżeli łącznie spełnionych jest pięć warunków, w tym ten, że podatnik VAT otrzymał fakturę z wykazaną kwotą VAT albo przekazuje zawierającą kwotę VAT całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi

1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy określające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (art. 108a ust. 1a ustawy o VAT). Obowiązek ten istnieje, jeżeli łącznie spełnionych jest pięć warunków, w tym ten, że podatnik VAT otrzymał fakturę z wykazaną kwotą VAT albo przekazuje zawierającą kwotę VAT całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługiźródło: ShutterStock

Na jakich fakturach musi się znaleźć adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”? Czy przychody z wynajmu mieszkania mogą być opodatkowane tylko u jednego współwłaściciela?0 W którym miesiącu należy rozliczyć faktury korygujące? Czy można skorzystać z usługi Twój e-PIT, jeśli składa się PIT-28?

Świadczymy usługi budowlane dla kontrahentów niemieckich na terytorium Niemiec. Świadczenie tych usług dokumentujemy fakturami bez kwot VAT. Czy jeżeli są to faktury na kwoty przekraczające 15 tys. zł, konieczne jest oznaczanie ich wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”? Czy niemieccy kontrahenci mają obowiązek opłacania takich faktur z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności?

1 listopada 2019 r. weszły w życie przepisy określające obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (art. 108a ust. 1a ustawy o VAT). Obowiązek ten istnieje, jeżeli łącznie spełnionych jest pięć warunków, w tym ten, że podatnik VAT otrzymał fakturę z wykazaną kwotą VAT albo przekazuje zawierającą kwotę VAT całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi. W przedstawionej sytuacji kontrahenci z Niemiec otrzymują faktury bez VAT (jak również dokonują płatności bez VAT), a więc warunek ten nie jest spełniony. W konsekwencji nie mają oni obowiązku dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Mimo to teoretycznie w przedstawionej sytuacji polski podatnik może mieć obowiązek oznaczania wystawianych faktur wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”. Jest tak dlatego, że nie ma przepisu wyłączającego ten obowiązek (wynikający z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT) w stosunku do faktur, które nie zawierają kwoty VAT.

Co prawda, jest dość prawdopodobne, że przyjmie się praktyka dopuszczająca wystawienie faktur bez kwot VAT (w tym faktur dokumentujących świadczenie usług poza terytorium kraju) bez oznaczenia wyrazami „mechanizm podzielonej płatności”, lecz zanim zostanie to jednoznacznie potwierdzone przez Ministerstwo Finansów, doradzałbym profilaktyczne oznaczanie wyrazami „mechanizm podzielonej płatności” wystawianych niemieckim kontrahentom faktur dokumentujących świadczenie usług budowlanych (czyli wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT) na kwoty przekraczające 15 tys. zł.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane