statystyki

Przy kasie albo paragon z NIP, albo faktura

autor: Łukasz Zalewski02.01.2020, 07:17; Aktualizacja: 03.03.2020, 16:18
Zmiana jest istotna dla podatników VAT.

Zmiana jest istotna dla podatników VAT.źródło: ShutterStock

Jeżeli sprzedawca nie ma możliwości wystawienia paragonu z NIP nabywcy, to od 1 stycznia 2020 r. kupujący powinien od razu wziąć fakturę. Chyba że jest zwykłym konsumentem i nie będzie odliczał podatku naliczonego.

Zmiana jest istotna dla podatników VAT. Zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT sprzedawca, który rejestruje sprzedaż w kasie fiskalnej i wydaje paragon, może później wymienić go podatnikowi VAT na fakturę, ale tylko pod warunkiem, że na paragonie był NIP kupującego.

Nic się natomiast nie zmienia, jeśli paragon weźmie konsument (niebędący podatnikiem VAT) i będzie chciał później wymienić go na fakturę. Zakaz wymiany paragonów bez NIP na faktury ich nie dotyczy.

Na razie nie każdy sprzedawca ma możliwość umieszczenia NIP na paragonie. Część kas fiskalnych nie jest wyposażona w taką funkcję. To istotna informacja dla firm kupujących towary i usługi np. na stacjach paliw czy w marketach budowlanych. Jeśli okaże się, że sprzedawca nie może wystawić im paragonu z NIP, to powinni – jeśli chcą odliczyć podatek naliczony – domagać się wystawienia faktury.

ZOBACZ TEŻ: PKPiR 2020

Formalnie sprzedawca nie musi wystawiać jej od razu, bo zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT ma to czas do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Od tej zasady są jednak wyjątki wskazane w ust. 2–9 art. 106i.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Tomek(2020-01-02 08:38) Zgłoś naruszenie 31

  Znowu pic na wodę. Robię zwrot z paragonu a następnie drukuję paragon z NIP-em i wystawiam fakturę...

  Odpowiedz
 • m42(2020-01-02 11:22) Zgłoś naruszenie 31

  1.Dlaczego mam być przestępcą jak przy okazji swoich prywatnych zakupów kupuję jakieś produkty dla Stowarzyszenia( jest zarejestrowane i ma NIP), którego jestem wiceprezesem np.papier toaletowy,płyty CD, papier do ksero itp.Dotychczas na te dodatkowe produkty na podstawie mojego paragonu dostawałem fakturę na Stowarzyszenie z odpowiednim NIP ? 2. Jaki mam umieścić numer mikrorachunku jak rozliczam się wspólnie z żoną -nigdzie nie ma takiego wytłumaczenia To ewidentne niedoróbki prawne lub brak podstawowej informacji gdzie są te akty prawne

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-02 17:22) Zgłoś naruszenie 21

  Tak, ale na paliwo nie zrobisz zwrotu bo nie przelejesz paliwa z baku auta do dystrybutora. A cała zabawa właśnie głównie z myślą o paliwach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane