statystyki

Wspólne rozliczenie małżonków PIT. Dłużnikiem mąż, ale cierpi i żona

autor: Magdalena Majkowska30.12.2019, 16:00; Aktualizacja: 30.12.2019, 16:09
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego może przekazać komornikowi nadpłatę z małżeńskiego PIT, nawet gdy z zapłatą wobec banku zalega tylko jeden z małżonków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Problem dotyczy sytuacji, gdy mąż i żona rozliczają się wspólnie, a ze złożonego zeznania wynika zwrot podatku. Zdaniem NSA, jeśli jeden z małżonków ma dług, np. wobec banku i ciąży na nim egzekucja komornicza, to urząd skarbowy może przekazać „wspólną” nadpłatę komornikowi, który ją zajął. Zasadniczo bowiem nie ma prawa kwestionować komorniczego zajęcia i powinien je wykonać.

Co innego NSA stwierdził w wyroku z 27 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 979/12). Uznał wówczas, że komornik nie może zająć zwrotu podatku przypadającego obojgu małżonkom, jeśli tylko jeden z nich jest dłużnikiem.

Urząd przekazał, więc nadpłaty nie ma

W najnowszym orzeczeniu chodziło o małżonków, którzy złożyli wspólny PIT za 2013 r. Naczelnik urzędu skarbowego odmówił im zwrotu nadpłaty, argumentując, że w maju 2014 r. została ona zajęta przez komornika, na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego z 2012 r. Skoro więc kwota do zwrotu została przekazana komornikowi, to u małżonków nie występuje już nadpłata w PIT – stwierdził naczelnik urzędu.

Problem polegał na tym, że nadpłata była „wspólna”, natomiast dłużnikiem banku był jedynie mąż i tylko na niego wystawiony był bankowy tytuł egzekucyjny.

Solidarna odpowiedzialność małżonków

Zgodnie z art. 92 par. 3 ordynacji podatkowej małżonkowie opodatkowani wspólnie, na podstawie odrębnych przepisów, ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Solidarna jest też ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. Do wierzytelności o zwrot nadpłaty stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o wierzytelnościach cywilnoprawnych.

Organy podatkowe pierwszej i drugiej instancji stały jednak na stanowisku, że nie mają prawa kontrolować legalności postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Nie mogą kwestionować tytułu wykonawczego ani samego zajęcia. Wskazywały, że nadpłata w PIT nie jest wyłączona spod egzekucji. Co więcej – twierdziły – gdyby urząd skarbowy wypłacił zajętą wierzytelność, to odpowiadałby za szkodę wyrządzoną przez to wierzycielowi.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane