statystyki

Wspólne rozliczenie małżonków PIT. Dłużnikiem mąż, ale cierpi i żona

autor: Magdalena Majkowska30.12.2019, 16:00; Aktualizacja: 30.12.2019, 16:09
podatki

podatkiźródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego może przekazać komornikowi nadpłatę z małżeńskiego PIT, nawet gdy z zapłatą wobec banku zalega tylko jeden z małżonków – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Problem dotyczy sytuacji, gdy mąż i żona rozliczają się wspólnie, a ze złożonego zeznania wynika zwrot podatku. Zdaniem NSA, jeśli jeden z małżonków ma dług, np. wobec banku i ciąży na nim egzekucja komornicza, to urząd skarbowy może przekazać „wspólną” nadpłatę komornikowi, który ją zajął. Zasadniczo bowiem nie ma prawa kwestionować komorniczego zajęcia i powinien je wykonać.

Co innego NSA stwierdził w wyroku z 27 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 979/12). Uznał wówczas, że komornik nie może zająć zwrotu podatku przypadającego obojgu małżonkom, jeśli tylko jeden z nich jest dłużnikiem.

Urząd przekazał, więc nadpłaty nie ma

W najnowszym orzeczeniu chodziło o małżonków, którzy złożyli wspólny PIT za 2013 r. Naczelnik urzędu skarbowego odmówił im zwrotu nadpłaty, argumentując, że w maju 2014 r. została ona zajęta przez komornika, na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego z 2012 r. Skoro więc kwota do zwrotu została przekazana komornikowi, to u małżonków nie występuje już nadpłata w PIT – stwierdził naczelnik urzędu.

Problem polegał na tym, że nadpłata była „wspólna”, natomiast dłużnikiem banku był jedynie mąż i tylko na niego wystawiony był bankowy tytuł egzekucyjny.

Solidarna odpowiedzialność małżonków

Zgodnie z art. 92 par. 3 ordynacji podatkowej małżonkowie opodatkowani wspólnie, na podstawie odrębnych przepisów, ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Solidarna jest też ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. Do wierzytelności o zwrot nadpłaty stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o wierzytelnościach cywilnoprawnych.

Organy podatkowe pierwszej i drugiej instancji stały jednak na stanowisku, że nie mają prawa kontrolować legalności postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Nie mogą kwestionować tytułu wykonawczego ani samego zajęcia. Wskazywały, że nadpłata w PIT nie jest wyłączona spod egzekucji. Co więcej – twierdziły – gdyby urząd skarbowy wypłacił zajętą wierzytelność, to odpowiadałby za szkodę wyrządzoną przez to wierzycielowi.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Bolek(2020-05-05 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    cytując "gdyby urząd skarbowy wypłacił zajętą wierzytelność, to odpowiadałby za szkodę wyrządzoną przez to wierzycielowi" przekazując nadpłatę wierzycielowi wyrządza szkodę podatnikowi nie posiadającemu długów, uwzględniając opisany tutaj wyrok NSA należy zaskarżyć Państwo Polskie

    Odpowiedz
  • Andrzej(2020-05-31 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    aby jednoznacznie określić czy zwrot/nadpłata zaliczek podatku może być przekazana stronie trzeciej trzeba odpowiedzieć czym jest ten zwrot, na podstawie określonych przepisów podatnik zawiera ze skarbem państwa umowę na podstawie której po wyliczeniach przekazuje określoną kwotę, umowę mamy dwustronną, wierzytelności są również dwustronne, skarb państwa ma wierzytelność u podatnika i oczekuje określonej wpłaty od podatnika a nie od strony trzeciej i analogicznie podatnik ma wierzytelność od skarbu państwa gdy wpłacone zaliczki są większe od wyliczonej kwoty rozliczenia, w tejże umowie nie występuje strona trzecia, przestawiając szyk wyrazów strona trzecia nie jest stroną umowy wobec czego zwrot podatku należy się tylko i wyłącznie podatnikowi, używając przykładu - każdy z nas robi zakupy, czasami wpłaca zaliczki, płacimy np. banknotem 100zł za zakupy warte np. 80zł (mamy tu umowę dwustronną) i sprzedawca zwraca nam część zaliczki/wydaje resztę, należy więc odpowiedzieć czym jest ta reszta, naszym zyskiem? wzbogacimy się o 20zł? do kogo należy reszta? do sąsiada, przypadkowego przechodnia? w umowie nie ma strony trzeciej! reszta należy się kupującemu! podane kwoty to tylko sposób rozliczenia, analogicznie sposób i wynik rozliczenia podatku nie mogą decydować o zajęciu nadpłaty przez stronę trzecią, pozostaje więc zaskarżenie pp

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane