Do końca stycznia przedsiębiorcy muszą wysłać elektronicznie fiskusowi m.in. PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR. Dwa pierwsze formularze płatnicy przekazują też podatnikom, m.in. swoim pracownikom – na co mają więcej czasu – bo co do zasady do końca lutego. W 2020 r. 29 luty przypada jednak w sobotę, więc ostatni dzień na przekazanie tych dokumentów to 2 marca.

W tym przypadku ustawodawca nic nie mówi o sposobie przekazywania. Nie obowiązuje wiec elektroniczna forma – można przekazać dokument papierowo. Później powiem o tym trochę więcej.

Nowe wzory formularzy zostały określone w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 12 grudnia 2019 r.
Wspomniane druki będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. i będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo Finansów zapewniło, że ich interaktywne wersje będą dostępne w styczniu 2020 r. na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce - Formularze elektroniczne dla płatników.

➡️ Słuchaj podcastów DGPtalk: Obiektywnie o Biznesie:

Spotify http://prawna.pl/spotify
iTunes Podcast http://prawna.pl/itunes
Google Podcast http://prawna.pl/google
Strona DGPtalk https://podcast.gazetaprawna.pl


Resort wyjaśnił też, że deklaracje i informacje można podpisać podpisem kwalifikowanym. Dodatkowo – w przypadku osób fizycznych – do formularzy PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR można zastosować w tym celu dane autoryzacyjne.

Co się zmieniło w samych formularzach? Z drobniejszych rzeczy m.in. to, że w żadnym z nowych formularzy nie trzeba już podawać numeru REGON. Prawo przedsiębiorców zniosło bowiem wymóg posługiwania się tym numerem.