statystyki

Wydatki na zakupiony wraz z komputerem system operacyjny można ująć na koncie „Środki trwałe”

autor: Halina Zabrocka22.12.2019, 16:30
Ewidencja księgowa przyjęcia prawa lub licencji dotyczących programu komputerowego do używania, np. na podstawie dowodu „LT ‒ Przyjęcie wartości niematerialnej i prawnej”, może przebiegać zapisem: Wn konto 02 „Wartości niematerialne i prawne” oraz Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu” lub konto 24 „Pozostałe rozrachunki”.

Ewidencja księgowa przyjęcia prawa lub licencji dotyczących programu komputerowego do używania, np. na podstawie dowodu „LT ‒ Przyjęcie wartości niematerialnej i prawnej”, może przebiegać zapisem: Wn konto 02 „Wartości niematerialne i prawne” oraz Ma konto 30 „Rozliczenie zakupu” lub konto 24 „Pozostałe rozrachunki”.źródło: ShutterStock

Czy wydatki na nabycie oprogramowania komputerowego mogę odnieść bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej, czy też należy zwiększyć wartość początkową środka trwałego?

Sposób ujęcia w księgach rachunkowych jednostki wydatków na nabycie oprogramowania komputerowego wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności zależy od tego, czy jest to program systemowy, czy użytkowy. Oprogramowanie systemowe (operacyjne) jest nierozerwalnie związane z określonym urządzeniem, np. komputerem, laptopem, serwerem, na którym zostało zainstalowane. Jest ono niezbędne do uruchomienia tego urządzenia i jego funkcjonowania.

Bez oprogramowania operacyjnego urządzenie nie byłoby kompletne i zdatne do użytku. Zatem wydatki poniesione na nabycie takiego oprogramowania powodują zwiększenie wartości początkowej danego urządzenia. W księgach rachunkowych wydatki na zakupiony wraz z komputerem lub laptopem system operacyjny ujmuje się na koncie „Środki trwałe”. Wymianę użytkowanego oprogramowania systemowego, np. ze względu na zakończenie wsparcia technicznego, zakup nowego oprogramowania, można traktować jako remont.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane