statystyki

Kolejne odroczenia w podatku u źródła i w PCC od kryptowalut

autor: Mariusz Szulc11.12.2019, 08:15; Aktualizacja: 11.12.2019, 08:16
Do 30 czerwca 2020 r. nadal nie będzie podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie lub wymianie wirtualnych walut.

Do 30 czerwca 2020 r. nadal nie będzie podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie lub wymianie wirtualnych walut.źródło: ShutterStock

Minister Finansów zamierza znów przesunąć moment stosowania nowych zasad poboru podatku u źródła w CIT, a także podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie lub wymianie wirtualnych walut.

Oba odroczenia mają obowiązywać do 30 czerwca 2020 r. – wynika z opublikowanych właśnie projektów rozporządzeń.

Miało być inaczej

Jeden z nich dotyczy obowiązków nałożonych na płatników CIT i PIT jeszcze przez nowelizację z 23 października 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193). Miały one polegać na tym, że płatnik – wypłacając odsetki, dywidendy, należności licencyjne bądź za niektóre usługi niematerialne – musiałby najpierw pobrać podatek u źródła (20 proc. lub 19 proc.), a dopiero potem on lub zagraniczny podatnik mogliby ubiegać się o zwrot daniny.

Założenie było takie, że obowiązek ten powstanie, jeżeli płatności płatnika na rzecz podatnika przekroczą w ciągu roku 2 mln zł. Wprawdzie przewidziano pewne sposoby na uniknięcie obowiązku natychmiastowego poboru podatku, ale nie dawałyby one płatnikom pełnego bezpieczeństwa (oświadczenie o dochowaniu należytej staranności) albo byłyby kosztowne i czasochłonne (opinia zabezpieczająca za 2 tys. zł).

Nie dla wszystkich

Odroczenie oznacza, że jeśli w sprawie ma zastosowanie – na podstawie międzynarodowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – zwolnienie podatkowe lub niższa stawka, to płatnik stosuje preferencję od razu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane