statystyki

Prezent dla celów VAT jest mniej wart niż w PIT

autor: Patrycja Dudek03.12.2019, 07:16; Aktualizacja: 03.12.2019, 07:30
Dziś wartość nieopodatkowanych prezentów nie może przekroczyć 100 zł, jeśli prowadzona jest ewidencja osób je otrzymujących, i 10 zł – jeśli takiej ewidencji nie ma

Dziś wartość nieopodatkowanych prezentów nie może przekroczyć 100 zł, jeśli prowadzona jest ewidencja osób je otrzymujących, i 10 zł – jeśli takiej ewidencji nie maźródło: ShutterStock

Trwa walka o podwyższenie wartości prezentów, których przekazanie nie podlega VAT. Dziś to 10 zł i 100 zł. To zdecydowanie za mało – twierdzą przedsiębiorcy, porównując z limitami w innych krajach.

– Spory o podniesienie limitów toczą się od 2012 r. – przypomina Katarzyna Wojniak, dyrektor generalna Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Podkreśla, że upominki to cenne narzędzie marketingowe dla małych firm, których nie stać na wielkie akcje promocyjne.

Za podniesieniem limitów lobbował już m.in. rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. W marcu br. wysłał pismo w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Ale bez skutku. Już w kwietniu resort odmówił podwyższenia limitów na prezenty bez VAT. W odpowiedzi udzielonej rzecznikowi MSP ówczesny wiceminister finansów Filip Świtała wskazał, że postulowana zmiana doprowadziłaby do utraty przez budżet państwa 290 mln zł rocznie.

– Rzecznik MSP od razu zwrócił się z pytaniem do MF, na jakiej podstawie resort dokonał tych wyliczeń – informuje dyrektorka PIAP. Dodaje jednak, że odpowiedzi nie było.

Inaczej w VAT, inaczej w PIT

Zasadniczo każde przekazanie towarów w ramach działalności gospodarczej podlega VAT, jeśli prowadzi do rozporządzania towarem jak właściciel. Wyjątek dotyczy m.in. prezentów małej wartości przekazywanych na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3 ustawy o VAT). Chodzi o towary, które służą promocji, reklamie lub reprezentacji firmy i są przekazywane osobom fizycznym.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane