statystyki

WSA: Kopacze mogą pomniejszać przychód

autor: Agnieszka Pokojska25.11.2019, 08:25; Aktualizacja: 25.11.2019, 08:25
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Wydatki na zakup prądu i koparek do pozyskiwania wirtualnej waluty mogą być zaliczane do kosztów podatkowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.źródło: ShutterStock

Wydatki na zakup prądu i koparek do pozyskiwania wirtualnej waluty mogą być zaliczane do kosztów podatkowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Uchylił tym samym interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 26 marca 2019 r. (sygn. 0113-KDIPT3.4011.599.2018.1.SK).

Z pytaniem wystąpił podatnik PIT, który chciał rozpocząć działalność polegającą na tzw. kopaniu (pozyskiwaniu) waluty wirtualnej. Wskutek tych operacji miał otrzymywać wirtualną walutę, ale poprzez swego rodzaju jej wytworzenie (tzw. nabycie pierwotne), a nie od innego podmiotu. Potem by ją sprzedawał.

Chciał się upewnić, że wydatki na zakup sprzętu przeznaczonego do kopania wirtualnej waluty oraz koszt energii elektrycznej będzie mógł odliczyć od przychodu, zgodnie z art. 22 ust. 14 ustawy o PIT. W świetle tego przepisu kosztami uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia wirtualnej waluty są udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie tej waluty. Podatnik był zdania, że przez pojęcie nabycia należy rozumieć także tzw. kopanie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane