statystyki

Koszty usługi merchandisingu są limitowane

autor: Łukasz Zalewski05.11.2019, 19:00
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wyłączenie to nie ma zastosowania w sytuacji opisanej przez spółkę. Ponoszone przesz nią wydatki nie mają bowiem związku z konkretnym produktem lub usługą i nie kształtują cen usług świadczonych przez spółkę.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wyłączenie to nie ma zastosowania w sytuacji opisanej przez spółkę. Ponoszone przesz nią wydatki nie mają bowiem związku z konkretnym produktem lub usługą i nie kształtują cen usług świadczonych przez spółkę.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie za usługę merchandisingu jest tylko pośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi. Stosuje się więc do niego limit wynikający z art. 15e ustawy o CIT – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła sieci stacji paliw. Na stacjach tych klienci kupują nie tylko paliwo, ale też inne towary. Firma prowadząca stacje kupuje od spółki powiązanej usługę z zakresu merchandisingu, polegającą m.in. na obsłudze i wsparciu w zakresie zapotrzebowania na dostawy towarów we wszystkich sklepach spółki, doborze dostawców zewnętrznych, negocjowaniu warunków zakupu towarów.

Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy wynagrodzenie za te usługi należy uznać za bezpośrednio związane z wytwarzaniem przez spółkę towarów lub świadczeniem usług w rozumieniu art. 15e ust. 11 pkt 1 ustawy o CIT. Gdyby odpowiedź była pozytywna, to spółka mogłaby zaliczać całość poniesionych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodu. W przeciwnym razie musiałaby stosować ograniczenie, o którym mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka uważała, że wynagrodzenie za usługę merchandisingu w całości pomniejszy jej przychody na podstawie art. 15e ust. 11 pkt 1. Z przepisu tego wynika, że ograniczeń, o których mowa w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, nie stosuje się do kosztów usług, opłat i należności bezpośrednio związanych z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane