statystyki

Dodatkowe zużycie prądu jest kosztem

autor: Łukasz Zalewski04.11.2019, 08:36; Aktualizacja: 04.11.2019, 08:42
Biorąc pod uwagę te okoliczności, fiskus nie miał podstaw, by uznać, że wydatek nie służył uzyskaniu przychodów – orzekł łódzki sąd.

Biorąc pod uwagę te okoliczności, fiskus nie miał podstaw, by uznać, że wydatek nie służył uzyskaniu przychodów – orzekł łódzki sąd.źródło: ShutterStock

Spółka może zaliczyć dodatkową opłatę za zużytą energię, ustaloną w ugodzie z operatorem energetycznym, do kosztów uzyskania przychodów – uznał WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się wytwarzaniem i sprzedażą urządzeń medycznych. W 2009 r. podpisała ona umowę z firmą energetyczną na dostawę prądu za pośrednictwem stacji wyposażonej w układ pomiarowy. Układ został zaplombowany i działał prawidłowo do listopada 2018 r. Wtedy spółka zdjęła plombę i przeniosła licznik do nowego układu pomiarowego.

Podczas kontroli operator stwierdził nieprawidłowości. Ustalił, że doszło do nielegalnego poboru energii, zaniżenia wskazań licznika i w efekcie większego zużycia prądu niż zafakturowana. Wystawił więc notę obciążającą, ale spółka się z nią nie zgodziła.

Ostatecznie spór zakończył się ugodą. Spółka zgodziła się zapłacić dodatkowe pieniądze tytułem „jednorazowego rozliczenia usługi tolerowania zużycia i korzystania” z prądu. Natomiast operator skorygował notę i wystawił fakturę dokumentującą „usługę tolerowania zużycia i korzystania”.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane