statystyki

Fiskus może kwestionować stare korzyści

autor: Agnieszka Pokojska11.09.2019, 08:00; Aktualizacja: 11.09.2019, 08:30
Zarówno organy podatkowe, jak i WSA w Lublinie uznały, że oferowane zestawy to świadczenie kompleksowe, które w całości powinno być opodatkowane 23 proc. VAT, bo taka stawka jest właściwa dla głównego świadczenia – sprzedaż napoju.

Zarówno organy podatkowe, jak i WSA w Lublinie uznały, że oferowane zestawy to świadczenie kompleksowe, które w całości powinno być opodatkowane 23 proc. VAT, bo taka stawka jest właściwa dla głównego świadczenia – sprzedaż napoju.źródło: ShutterStock

Chociaż klauzula nadużycia prawa w VAT została wprowadzona 15 lipca 2016 r., to można ją stosować do wcześniejszych zdarzeń – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

Rozpatrując sprawę, sąd nie odwołał się wprost do obecnego przepisu o klauzuli (art. 5 ust. 4i 5 ustawy o VAT), ale zastosował jej skutki. Uznał, że wystarczy sięgnąć do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE (wyrok NSA z 23 sierpnia 2019 r. sygn. I FSK 1434/17).

Wyrok ma duże znaczenie, bo umożliwia fiskusowi kwestionowanie korzyści podatkowych także u firm, które przed laty zaniżały podatek, by na tym zaoszczędzić.

Zestawy promocyjne


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane