statystyki

Nie widać końca sporów o 70-proc. PIT od menedżerów

autor: Patrycja Dudek28.08.2019, 07:38; Aktualizacja: 28.08.2019, 07:48
podatki4

podatki4źródło: ShutterStock

Uchwalone naprędce przepisy przynoszą spodziewane skutki – niejasności muszą rozstrzygać sądy. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, czyja racja bierze górę – fiskusa czy podatników

Przepisy o 70-proc. PIT obowiązują od 2016 r. Ich celem było przeciwdziałanie patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw i odszkodowań menedżerom odchodzącym ze spółek Skarbu Państwa i spółek samorządowych.

źródło: DGP

Wprowadzono je w pośpiechu, bez udziału ekspertów i analiz. Projektu nie poddano nawet konsultacjom społecznym, a uzasadnienie mieściło się na jednej stronie maszynopisu. Projekt wpłynął do Sejmu 18 listopada 2015 r., a już 29 listopada ustawę podpisał prezydent.

Zarówno przedstawiciele PiS (projekt był poselski), jak i Ministerstwa Finansów nie ukrywali, że głównym celem są nie tyle wpływy budżetowe, ile uniemożliwienie wypłacania zwalnianym specjalistom świadczeń w „niemoralnej wysokości”.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane