statystyki

Rywalizacja o drobne gadżety nie wyklucza zwolnienia w PIT

autor: Patrycja Dudek26.08.2019, 18:00; Aktualizacja: 26.08.2019, 18:01
nagroda prezent

Korzystnie dla spółki orzekł także Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Bogdan Lubiński wyjaśnił, że konkursy stanowią jednostronną czynność prawną, bo ich adresaci nie są zobowiązani do żadnego ekwiwalentnego działania. Dodał, że dla potrzeb zwolnienia nie ma znaczenia objęcie nagrodami wszystkich uczestników konkursu.źródło: ShutterStock

Udział w konkursie nie oznacza jeszcze ekwiwalentności. Dlatego wygrana w postaci drobnego firmowego upominku to nadal nieodpłatne świadczenie – orzekł NSA.

Zasadniczo nagrody wydawane w konkursach są zwolnione z podatku dochodowego do wartości 2 tys. zł. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Zwolnienie to przewidziano jednak tylko dla nagród w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu oraz z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu.

Tym razem chodziło o inny konkurs. Jego organizatorem była firma zajmująca się dystrybucją mrożonek, a adresatami jej klienci. Celem konkursu była promocja i reklama sprzedawanej przez firmę żywności.

Konkurs nie spełniał więc warunków, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Firma uważała jednak, że w grę wchodzi zwolnienie przewidziane w innym przepisie – art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT. Pozwala ono nie płacić podatku dochodowego od nieodpłatnych świadczeń związanych z reklamą i promocją, pod warunkiem że są to drobne rzeczy (o wartości do 200 zł), a obdarowany nie jest pracownikiem.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane