statystyki

Niespłacone chwilówki rozliczane jak pożyczki bankowe

autor: Patrycja Dudek31.07.2019, 09:06; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:07
Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wypełniały hipotezę art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.

Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wypełniały hipotezę art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek również mogły ujmować nieściągalne wierzytelności w kosztach podatkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Możliwość ta istniała jednak tylko do końca 2017 r. Obecnie takie uprawnienie przysługuje jedynie podmiotom, których działalność podlega Komisji Nadzoru Finansowego – wyjaśnił sąd. To nie pierwszy taki wyrok. Korzystnie dla podatnika NSA orzekł również m.in. 3 lipca 2019 r. (sygn. akt II FSK 2344/17).

Chodzi o art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT. Do końca 2017 r. wynikało z niego, że kredyty i pożyczki odpisane jako nieściągalne mogą być podatkowym kosztem pod warunkiem, że zostały udzielone przez jednostki organizacyjne uprawnione do udzielania kredytów i pożyczek na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane