statystyki

Niespłacone chwilówki rozliczane jak pożyczki bankowe

autor: Patrycja Dudek31.07.2019, 09:06; Aktualizacja: 31.07.2019, 09:07
Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wypełniały hipotezę art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.

Po stronie spółki stanęły jednak sądy administracyjne. Zarówno WSA w Warszawie, jak i NSA orzekły, że przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wypełniały hipotezę art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Firmy udzielające krótkoterminowych pożyczek również mogły ujmować nieściągalne wierzytelności w kosztach podatkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Możliwość ta istniała jednak tylko do końca 2017 r. Obecnie takie uprawnienie przysługuje jedynie podmiotom, których działalność podlega Komisji Nadzoru Finansowego – wyjaśnił sąd. To nie pierwszy taki wyrok. Korzystnie dla podatnika NSA orzekł również m.in. 3 lipca 2019 r. (sygn. akt II FSK 2344/17).

Chodzi o art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT. Do końca 2017 r. wynikało z niego, że kredyty i pożyczki odpisane jako nieściągalne mogą być podatkowym kosztem pod warunkiem, że zostały udzielone przez jednostki organizacyjne uprawnione do udzielania kredytów i pożyczek na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane