statystyki

MF: Skarga pauliańska wpłynie tylko na pobór

autor: Agnieszka Pokojska24.06.2019, 09:16; Aktualizacja: 24.06.2019, 09:21
Przypomnijmy, że projekt nowej ordynacji przewiduje dwa odrębne terminy przedawnienia – wymiaru i poboru podatku (dziś takiego podziału nie ma).

Przypomnijmy, że projekt nowej ordynacji przewiduje dwa odrębne terminy przedawnienia – wymiaru i poboru podatku (dziś takiego podziału nie ma).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zapewniło, że złożenie przez fiskusa skargi pauliańskiej nie ma dziś wpływu na przedawnienie zobowiązań podatkowych, a w przyszłości nie wpłynie na termin przedawnienia wymiaru podatku, lecz jedynie poboru.

Resort odniósł się w ten sposób do naszego artykułu „Fiskus zyska nową broń przeciwko zalegającym z podatkami” (DGP nr 117/2019).

Chodzi o skutki planowanej nowej ordynacji podatkowej, której projekt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Znalazł się w nim przepis, zgodnie z którym wniesienie przez skarbówkę skargi pauliańskiej (do sądu powszechnego) powodowałoby zawieszenie biegu terminu przedawnienia poboru (planowany art. 180 pkt 9 ordynacji). Resort finansów dodał ten przepis zgodnie z zaleceniem Stałego Komitetu Rady Ministrów. Wcześniej nie planował, żeby skarga pauliańska w jakikolwiek sposób wpływała na termin przedawnienia.

Przypomnijmy, że projekt nowej ordynacji przewiduje dwa odrębne terminy przedawnienia – wymiaru i poboru podatku (dziś takiego podziału nie ma).


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane