statystyki

MF: Skarga pauliańska wpłynie tylko na pobór

autor: Agnieszka Pokojska24.06.2019, 09:16; Aktualizacja: 24.06.2019, 09:21
Przypomnijmy, że projekt nowej ordynacji przewiduje dwa odrębne terminy przedawnienia – wymiaru i poboru podatku (dziś takiego podziału nie ma).

Przypomnijmy, że projekt nowej ordynacji przewiduje dwa odrębne terminy przedawnienia – wymiaru i poboru podatku (dziś takiego podziału nie ma).źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów zapewniło, że złożenie przez fiskusa skargi pauliańskiej nie ma dziś wpływu na przedawnienie zobowiązań podatkowych, a w przyszłości nie wpłynie na termin przedawnienia wymiaru podatku, lecz jedynie poboru.

Resort odniósł się w ten sposób do naszego artykułu „Fiskus zyska nową broń przeciwko zalegającym z podatkami” (DGP nr 117/2019).

Chodzi o skutki planowanej nowej ordynacji podatkowej, której projekt czeka na pierwsze czytanie w Sejmie. Znalazł się w nim przepis, zgodnie z którym wniesienie przez skarbówkę skargi pauliańskiej (do sądu powszechnego) powodowałoby zawieszenie biegu terminu przedawnienia poboru (planowany art. 180 pkt 9 ordynacji). Resort finansów dodał ten przepis zgodnie z zaleceniem Stałego Komitetu Rady Ministrów. Wcześniej nie planował, żeby skarga pauliańska w jakikolwiek sposób wpływała na termin przedawnienia.

Przypomnijmy, że projekt nowej ordynacji przewiduje dwa odrębne terminy przedawnienia – wymiaru i poboru podatku (dziś takiego podziału nie ma).


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane