statystyki

Wydzierżawienie budynku jednostce budżetowej nie uprawnia do korekty VAT

autor: Patrycja Dudek24.06.2019, 08:36; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:37
VAT

VATźródło: ShutterStock

Ustanowienie odpłatności za czynności dotychczas bezpłatne nie oznacza, że gmina zyskuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Liczy się jeszcze charakter tych czynności – czy są opodatkowane, czy nie podlegają VAT.

Wynika tak z najnowszego wyroku NSA.

Chodziło o gminę, która wybudowała centrum kultury i oddała je w bezpłatne użyczenie gminnemu ośrodkowi kultury (GOK). Przy realizacji tej inwestycji nie odliczała podatku naliczonego.

We wniosku o interpretację gmina podała, że rozważa obecnie zmianę bezpłatnego użyczenia na formę odpłatną – najem lub dzierżawę. Stawka czynszu pobieranego od GOK miałaby wynosić kilkaset złotych rocznie.

Gmina sądziła, że po zmianie sposobu zarządzania nieruchomością wolno jej będzie odliczyć podatek naliczony przy realizacji inwestycji, w proporcji do pozostałego okresu. Argumentowała, że po zawarciu umowy dzierżawy lub najmu będzie wykonywała czynności podlegające opodatkowaniu, a tym samym zmieni się przeznaczenie inwestycji. Wskazywała na art. 91 ust.2 i 7 ustawy o VAT, z którego wynika, że w razie zmiany przeznaczenia nieruchomości, korekty podatku naliczonego dokonuje się w ciągu 10 lat.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane