statystyki

Wydzierżawienie budynku jednostce budżetowej nie uprawnia do korekty VAT

autor: Patrycja Dudek24.06.2019, 08:36; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:37
VAT

VATźródło: ShutterStock

Ustanowienie odpłatności za czynności dotychczas bezpłatne nie oznacza, że gmina zyskuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Liczy się jeszcze charakter tych czynności – czy są opodatkowane, czy nie podlegają VAT.

Wynika tak z najnowszego wyroku NSA.

Chodziło o gminę, która wybudowała centrum kultury i oddała je w bezpłatne użyczenie gminnemu ośrodkowi kultury (GOK). Przy realizacji tej inwestycji nie odliczała podatku naliczonego.

We wniosku o interpretację gmina podała, że rozważa obecnie zmianę bezpłatnego użyczenia na formę odpłatną – najem lub dzierżawę. Stawka czynszu pobieranego od GOK miałaby wynosić kilkaset złotych rocznie.

Gmina sądziła, że po zmianie sposobu zarządzania nieruchomością wolno jej będzie odliczyć podatek naliczony przy realizacji inwestycji, w proporcji do pozostałego okresu. Argumentowała, że po zawarciu umowy dzierżawy lub najmu będzie wykonywała czynności podlegające opodatkowaniu, a tym samym zmieni się przeznaczenie inwestycji. Wskazywała na art. 91 ust.2 i 7 ustawy o VAT, z którego wynika, że w razie zmiany przeznaczenia nieruchomości, korekty podatku naliczonego dokonuje się w ciągu 10 lat.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane