statystyki

Spółka komunalna może odliczyć stratę po zakładzie budżetowym

autor: Łukasz Zalewski18.06.2019, 07:16; Aktualizacja: 18.06.2019, 07:18
Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Zbigniew Romała dodał, że kluczowe dla rozstrzygnięcia sporu było to, że samorządowy zakład budżetowych nie może być uznany za przedsiębiorcę na gruncie przepisów o CIT.

Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Zbigniew Romała dodał, że kluczowe dla rozstrzygnięcia sporu było to, że samorządowy zakład budżetowych nie może być uznany za przedsiębiorcę na gruncie przepisów o CIT.źródło: ShutterStock

Spółka, która powstała z przekształcenia zakładu budżetowego, kontynuuje jego działalność, a więc może odliczyć wygenerowaną przez niego stratę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością samorządowego zakładu budżetowego, przejęła jego majątek, należności, zobowiązania oraz pracowników.

W związku z zakończeniem działalności zakład złożył zeznanie CIT-8, w którym wykazał stratę podatkową. Spółka uważała, że może ją odliczyć od swojego dochodu przez pięć kolejnych lat podatkowych, bo przekształcenie nie oznacza likwidacji, a jedynie zmianę formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Wskazywała ponadto, że zlikwidowanego zakładu budżetowego nie można uznać za przedsiębiorcę. Dlatego – uważała – nie ma tu zastosowania zakaz pomniejszania dochodów o straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych. Zakaz ten wynika z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, a wyjątkiem od niego jest tylko przekształcenie spółki w inną spółkę.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane