statystyki

Spółka komunalna może odliczyć stratę po zakładzie budżetowym

autor: Łukasz Zalewski18.06.2019, 07:16; Aktualizacja: 18.06.2019, 07:18
Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Zbigniew Romała dodał, że kluczowe dla rozstrzygnięcia sporu było to, że samorządowy zakład budżetowych nie może być uznany za przedsiębiorcę na gruncie przepisów o CIT.

Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Zbigniew Romała dodał, że kluczowe dla rozstrzygnięcia sporu było to, że samorządowy zakład budżetowych nie może być uznany za przedsiębiorcę na gruncie przepisów o CIT.źródło: ShutterStock

Spółka, która powstała z przekształcenia zakładu budżetowego, kontynuuje jego działalność, a więc może odliczyć wygenerowaną przez niego stratę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością samorządowego zakładu budżetowego, przejęła jego majątek, należności, zobowiązania oraz pracowników.

W związku z zakończeniem działalności zakład złożył zeznanie CIT-8, w którym wykazał stratę podatkową. Spółka uważała, że może ją odliczyć od swojego dochodu przez pięć kolejnych lat podatkowych, bo przekształcenie nie oznacza likwidacji, a jedynie zmianę formy organizacyjno-prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.

Wskazywała ponadto, że zlikwidowanego zakładu budżetowego nie można uznać za przedsiębiorcę. Dlatego – uważała – nie ma tu zastosowania zakaz pomniejszania dochodów o straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych. Zakaz ten wynika z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT, a wyjątkiem od niego jest tylko przekształcenie spółki w inną spółkę.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane