statystyki

Potrącenie to nie sposób na drakoński podatek

autor: Mariusz Szulc10.06.2019, 16:00
Zdaniem NSA przyjęcie argumentacji spółki pozwalałoby ominąć sankcyjną daninę praktycznie każdemu specjaliście

Zdaniem NSA przyjęcie argumentacji spółki pozwalałoby ominąć sankcyjną daninę praktycznie każdemu specjaliścieźródło: ShutterStock

Nie da się uciec od 70-proc. PIT, potrącając odszkodowanie za zakaz konkurencji z roszczeniem przysługującym pracodawcy wobec byłego menadżera – orzekł NSA.

Chodziło o byłego prezesa jednej z miejskich spółek, który po odejściu z pracy zobowiązał się do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej przez następne trzy lata. W zamian za to spółka wypłacała mu w ratach wysokie odszkodowanie.

Od 2016 r. obowiązuje 70-proc. PIT od nadwyżki odszkodowania ponad miesięczne wynagrodzenie otrzymywane przez podatnika w ciągu poprzednich sześciu miesięcy. Restrykcyjna stawka dotyczy pracowników i menadżerów spółek, w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego posiadają ponad połowę głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane