statystyki

Rekompensata za szkody w gospodarstwach jest bez podatku

autor: Łukasz Zalewski06.06.2019, 16:00
Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, które było częściowo zalesione. Przebiegała przez nie linia elektryczna. Właściciel gruntu musiał go udostępnić, żeby pracownicy koncernu energetycznego mogli dojechać do linii i wykonać prace konserwacyjne. Wymagały one jednak wycięcia drzew i gałęzi w pobliżu linii.

Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, które było częściowo zalesione. Przebiegała przez nie linia elektryczna. Właściciel gruntu musiał go udostępnić, żeby pracownicy koncernu energetycznego mogli dojechać do linii i wykonać prace konserwacyjne. Wymagały one jednak wycięcia drzew i gałęzi w pobliżu linii.źródło: ShutterStock

Od odszkodowania za wycięcie drzew i zniszczenie drogi, które były niezbędne do konserwacji linii energetycznej, nie ma PIT – orzekł NSA w kolejnym wyroku dotyczącym zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT.

Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, które było częściowo zalesione. Przebiegała przez nie linia elektryczna. Właściciel gruntu musiał go udostępnić, żeby pracownicy koncernu energetycznego mogli dojechać do linii i wykonać prace konserwacyjne. Wymagały one jednak wycięcia drzew i gałęzi w pobliżu linii. W praktyce wycięto prawie pół hektara lasu. Zniszczona została też droga. Koncern wypłacił mężczyźnie prawie 18 tys. zł odszkodowania i wystawił PIT-8C.

Gospodarz uważał, że spółka błędnie wystawiła mu tę informację, bo – jak twierdził – takie odszkodowanie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c ustawy o PIT.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane