statystyki

Rekompensata za szkody w gospodarstwach jest bez podatku

autor: Łukasz Zalewski06.06.2019, 16:00
Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, które było częściowo zalesione. Przebiegała przez nie linia elektryczna. Właściciel gruntu musiał go udostępnić, żeby pracownicy koncernu energetycznego mogli dojechać do linii i wykonać prace konserwacyjne. Wymagały one jednak wycięcia drzew i gałęzi w pobliżu linii.

Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, które było częściowo zalesione. Przebiegała przez nie linia elektryczna. Właściciel gruntu musiał go udostępnić, żeby pracownicy koncernu energetycznego mogli dojechać do linii i wykonać prace konserwacyjne. Wymagały one jednak wycięcia drzew i gałęzi w pobliżu linii.źródło: ShutterStock

Od odszkodowania za wycięcie drzew i zniszczenie drogi, które były niezbędne do konserwacji linii energetycznej, nie ma PIT – orzekł NSA w kolejnym wyroku dotyczącym zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT.

Sprawa dotyczyła właściciela gospodarstwa rolnego, które było częściowo zalesione. Przebiegała przez nie linia elektryczna. Właściciel gruntu musiał go udostępnić, żeby pracownicy koncernu energetycznego mogli dojechać do linii i wykonać prace konserwacyjne. Wymagały one jednak wycięcia drzew i gałęzi w pobliżu linii. W praktyce wycięto prawie pół hektara lasu. Zniszczona została też droga. Koncern wypłacił mężczyźnie prawie 18 tys. zł odszkodowania i wystawił PIT-8C.

Gospodarz uważał, że spółka błędnie wystawiła mu tę informację, bo – jak twierdził – takie odszkodowanie jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane