statystyki

Czy trzeba płacić VAT od odstrzału dzików?

autor: Mariusz Szulc15.05.2019, 07:35; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:36
Sama procedura wygląda tak, że koło łowieckie wystawia na rzecz powiatowego inspektoratu weterynarii fakturę dotyczącą ryczałtu za każdego odstrzelonego dzika, a po jej opłaceniu przekazuje 80 proc. środków konkretnemu myśliwemu.

Sama procedura wygląda tak, że koło łowieckie wystawia na rzecz powiatowego inspektoratu weterynarii fakturę dotyczącą ryczałtu za każdego odstrzelonego dzika, a po jej opłaceniu przekazuje 80 proc. środków konkretnemu myśliwemu.źródło: ShutterStock

Koło łowieckie, które na zlecenie powiatowego inspektoratu weterynarii dokonuje sanitarnego odstrzału zwierząt, musi powiększyć zryczałtowane wynagrodzenie z tego tytułu o 23 proc. VAT – wyjaśnił dyrektor KIS.

Prawo do zryczałtowanego zwrotu kosztów związanych z przeprowadzeniem takiego odstrzału przysługuje organizacji zgodnie z art. 47a ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1967). Kwotę ryczałtu ustala i wypłaca powiatowy lekarz weterynarii. Każdorazowo mieści się ona jednak w limitach określonych w rozporządzeniu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W 2019 r. zgodnie z najnowszym dokumentem z 15 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2195) jest to odpowiednio: 650 zł brutto za samice przelatki i dorosłe samice dzika oraz 300 zł brutto za pozostałe dziki.

Sama procedura wygląda tak, że koło łowieckie wystawia na rzecz powiatowego inspektoratu weterynarii fakturę dotyczącą ryczałtu za każdego odstrzelonego dzika, a po jej opłaceniu przekazuje 80 proc. środków konkretnemu myśliwemu. Pozostałe 20 proc. organizacja zatrzymuje jako własne środki.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane