statystyki

Czy trzeba płacić VAT od odstrzału dzików?

autor: Mariusz Szulc15.05.2019, 07:35; Aktualizacja: 15.05.2019, 07:36
Sama procedura wygląda tak, że koło łowieckie wystawia na rzecz powiatowego inspektoratu weterynarii fakturę dotyczącą ryczałtu za każdego odstrzelonego dzika, a po jej opłaceniu przekazuje 80 proc. środków konkretnemu myśliwemu.

Sama procedura wygląda tak, że koło łowieckie wystawia na rzecz powiatowego inspektoratu weterynarii fakturę dotyczącą ryczałtu za każdego odstrzelonego dzika, a po jej opłaceniu przekazuje 80 proc. środków konkretnemu myśliwemu.źródło: ShutterStock

Koło łowieckie, które na zlecenie powiatowego inspektoratu weterynarii dokonuje sanitarnego odstrzału zwierząt, musi powiększyć zryczałtowane wynagrodzenie z tego tytułu o 23 proc. VAT – wyjaśnił dyrektor KIS.

Prawo do zryczałtowanego zwrotu kosztów związanych z przeprowadzeniem takiego odstrzału przysługuje organizacji zgodnie z art. 47a ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1967). Kwotę ryczałtu ustala i wypłaca powiatowy lekarz weterynarii. Każdorazowo mieści się ona jednak w limitach określonych w rozporządzeniu przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W 2019 r. zgodnie z najnowszym dokumentem z 15 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2195) jest to odpowiednio: 650 zł brutto za samice przelatki i dorosłe samice dzika oraz 300 zł brutto za pozostałe dziki.

Sama procedura wygląda tak, że koło łowieckie wystawia na rzecz powiatowego inspektoratu weterynarii fakturę dotyczącą ryczałtu za każdego odstrzelonego dzika, a po jej opłaceniu przekazuje 80 proc. środków konkretnemu myśliwemu. Pozostałe 20 proc. organizacja zatrzymuje jako własne środki.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane