statystyki

Samotnym rodzicom też należy się ulga rehabilitacyjna

autor: Patrycja Dudek, Agnieszka Pokojska04.04.2019, 07:37; Aktualizacja: 04.04.2019, 07:37
Alimenty otrzymywane przez niepełnosprawne dziecko nie mogą pozbawiać rodzica preferencji w podatku dochodowym – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Alimenty otrzymywane przez niepełnosprawne dziecko nie mogą pozbawiać rodzica preferencji w podatku dochodowym – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.źródło: ShutterStock

Alimenty otrzymywane przez niepełnosprawne dziecko nie mogą pozbawiać rodzica preferencji w podatku dochodowym – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Dziś nie ma takiego zagrożenia, bo zakwestionowany przez trybunał art. 26 ust. 7e ustawy o PIT brzmi teraz inaczej. Ale wyrok TK dotyczył sprawy sprzed 11 lat (z 2008 r.), gdy art. 26 ust. 7e ustawy o PIT (w brzmieniu nadanym nowelizacją 12 listopada 2003 r.) wliczał do dochodu alimenty otrzymywane przez osoby niepełnosprawne.

Zasadniczo przepis ten umożliwia skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej przez opiekunów mających na utrzymaniu taką osobę (np. przez rodziców). Prawo to jest jednak uzależnione od dochodu podopiecznego (przez wiele lat była to kwota 9120 zł).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane