statystyki

Czy decyzja o rozbiórce zmienia status działki?

autor: Łukasz Zalewski, Katarzyna Jędrzejewska02.04.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.04.2019, 07:36
Chodziło o spółkę, która kupiła prawo użytkowania wieczystego dwóch działek wraz z posadowionymi na nich budynkami. W związku z tą transakcją notariusz pobrał 54 tys. zł podatku od czynności cywilnoprawnych.

Chodziło o spółkę, która kupiła prawo użytkowania wieczystego dwóch działek wraz z posadowionymi na nich budynkami. W związku z tą transakcją notariusz pobrał 54 tys. zł podatku od czynności cywilnoprawnych.źródło: ShutterStock

O terenie niezabudowanym można mówić dopiero wtedy, gdy w dniu dokonania transakcji trwają już prace rozbiórkowe posadowionych na gruncie budynków. Nie wystarczy samo tylko pozwolenie na rozbiórkę – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która kupiła prawo użytkowania wieczystego dwóch działek wraz z posadowionymi na nich budynkami. W związku z tą transakcją notariusz pobrał 54 tys. zł podatku od czynności cywilnoprawnych.

Spółka złożyła jednak wniosek o stwierdzenie nadpłaty w PCC i zaliczenie jej na poczet VAT.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia nadpłaty. Uznał, że notariusz prawidłowo pobrał daninę, bo w sprawie nie ma zastosowania zwolnienie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Z przepisu tego wynika, że nie ma PCC, gdy sprzedaż jest opodatkowana VAT albo przynajmniej jedna ze stron jest z niego zwolniona. Wyjątek dotyczy jednak nieruchomości – w tym wypadku, gdy sprzedający jest zwolniony z VAT, to kupujący musi zapłacić PCC.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane