statystyki

Samorządy nie będą szpiegować dla fiskusa

autor: Mariusz Szulc28.03.2019, 08:20; Aktualizacja: 28.03.2019, 08:22
Kontrola skarbowa

Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzał Centralny Rejestr Faktur, którego częścią byłby JARIS.źródło: ShutterStock

Jednostki administracji rządowej i samorządowej nie prześlą skarbówce danych o pozyskanych fakturach – nieoficjalnie dowiedział się DGP. Rezygnację z kontrowersyjnego pomysłu potwierdzili nasi rozmówcy w Ministerstwie Finansów.

Resort pierwotnie zakładał, że samorządowcy i urzędnicy rządowi musieliby prowadzić nowy rejestr JARIS. Znalazłyby się w nim faktury zakupowe, których nie uwzględniono w ewidencji, oraz faktury wystawione przez podmioty. W pierwszym przypadku byłyby to np. dokumenty pozyskane przy wykonywaniu zadań własnych przez gminę (np. faktury z salonu samochodowego przy okazji rejestracji pojazdu). W drugim przypadku chodziłoby o każdą fakturę niezwiązaną z zadaniami własnymi. Jednostki rządowe i samorządowe musiałyby przesyłać informacje z wykazu JARIS do szefa Krajowej Administracji Skarbowej do 25. dnia każdego miesiąca.

Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzał Centralny Rejestr Faktur, którego częścią byłby JARIS. Jak tłumaczyło MF, miało to pozwolić na uszczelnienie systemu poboru VAT. Faktury wystawiane na rzecz podmiotów rządowych i samorządowych zasadniczo nie dają im prawa do odliczenia VAT, co wykorzystywało wielu wystawców: nie wykazywali oni faktur w ewidencji i unikali rozliczenia należnej daniny.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • obserwator(2019-03-28 15:13) Zgłoś naruszenie 40

    Takich podmiotów jest więcej:np.wszyscy zwolnieni z VAT,Wspólnoty Mieszkaniowe,rolnicy,osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej,oraz szara strefa itd.Tam potrzebna jest faktura po to by mieć dowód,że wydało się pieniądze.Z tego wynika,że brak jest 100% uszczelnienia.

    Odpowiedz
  • o(2019-03-28 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    a co tak się w DGP uaktywnił temat samorządów, martwią się, dla dobra wyborców będa mieli trochę więcej pracy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane