statystyki

Samorządy nie będą szpiegować dla fiskusa

autor: Mariusz Szulc28.03.2019, 08:20; Aktualizacja: 28.03.2019, 08:22
Kontrola skarbowa

Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzał Centralny Rejestr Faktur, którego częścią byłby JARIS.źródło: ShutterStock

Jednostki administracji rządowej i samorządowej nie prześlą skarbówce danych o pozyskanych fakturach – nieoficjalnie dowiedział się DGP. Rezygnację z kontrowersyjnego pomysłu potwierdzili nasi rozmówcy w Ministerstwie Finansów.

Resort pierwotnie zakładał, że samorządowcy i urzędnicy rządowi musieliby prowadzić nowy rejestr JARIS. Znalazłyby się w nim faktury zakupowe, których nie uwzględniono w ewidencji, oraz faktury wystawione przez podmioty. W pierwszym przypadku byłyby to np. dokumenty pozyskane przy wykonywaniu zadań własnych przez gminę (np. faktury z salonu samochodowego przy okazji rejestracji pojazdu). W drugim przypadku chodziłoby o każdą fakturę niezwiązaną z zadaniami własnymi. Jednostki rządowe i samorządowe musiałyby przesyłać informacje z wykazu JARIS do szefa Krajowej Administracji Skarbowej do 25. dnia każdego miesiąca.

Pierwotny projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wprowadzał Centralny Rejestr Faktur, którego częścią byłby JARIS. Jak tłumaczyło MF, miało to pozwolić na uszczelnienie systemu poboru VAT. Faktury wystawiane na rzecz podmiotów rządowych i samorządowych zasadniczo nie dają im prawa do odliczenia VAT, co wykorzystywało wielu wystawców: nie wykazywali oni faktur w ewidencji i unikali rozliczenia należnej daniny.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • obserwator(2019-03-28 15:13) Zgłoś naruszenie 40

    Takich podmiotów jest więcej:np.wszyscy zwolnieni z VAT,Wspólnoty Mieszkaniowe,rolnicy,osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej,oraz szara strefa itd.Tam potrzebna jest faktura po to by mieć dowód,że wydało się pieniądze.Z tego wynika,że brak jest 100% uszczelnienia.

    Odpowiedz
  • o(2019-03-28 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    a co tak się w DGP uaktywnił temat samorządów, martwią się, dla dobra wyborców będa mieli trochę więcej pracy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane