statystyki

Ministerstwo Finansów chce ułatwić składanie zeznań CIT-8

autor: Agnieszka Pokojska19.03.2019, 07:32; Aktualizacja: 19.03.2019, 07:35
dokumenty

Przyznaje, że w ministerstwie analizowane są możliwości wprowadzenia rozwiązań systemowych i technicznych, które ułatwią małym podmiotom CIT wywiązywanie się z obowiązków.źródło: ShutterStock

Elektroniczne deklaracje podatników CIT, którzy już nie mogą składać rocznych deklaracji papierowo, może przesłać pełnomocnik – informuje Ministerstwo Finansów.

Problem wziął się stąd, że zeznania CIT-8 (CIT-8AB) za 2018 r. muszą być składane cyfrowo i można je opatrywać wyłącznie płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Tymczasem wiele małych podmiotów ma problem z dostępem do takiego podpisu i sygnalizowało to Ministerstwu Finansów, co resort przyznał w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Dlatego MF przypomina, że do podpisania takiej deklaracji można ustanowić pełnomocnictwa, o czym zawiadamia się naczelnika urzędu skarbowego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • nikt(2019-03-19 21:19) Zgłoś naruszenie 10

  łaskawcy ! w ten sposób każde małe stowarzyszenie musi wydać pieniądze, których nie ma na opłacenie usługi" pełnomocnika" Przyjazne państwo......

  Odpowiedz
 • Hmm(2019-03-20 07:45) Zgłoś naruszenie 10

  Mi księgowe odmawiają ponieważ nie mam podpisanej z nimi umowy. Złożenia cit w zerowej kwocie wymaga zakupu podpisu kwalifikowanego dla 4 osób. To wydatek ok. 1200 zł. Rocznie. Połowa wysokości składek w całym roku.

  Odpowiedz
 • ALEKS(2019-03-21 13:34) Zgłoś naruszenie 10

  I to się nazywa ułatwienie dla małych firm. Same US nie są przygotowane do tej zmiany bo na pytanie jak długo po wysłaniu UPL1 muszę czekać, to oburzona pani inspektor powiedziała, że na tę zmianę czekają dwa worki. I dalej nic nie wiem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane