statystyki

Przepisy wewnętrzne jednostki nie mogą błędnie modyfikować planu kont

autor: Marcin Nagórek Radca Prawny04.03.2019, 13:17; Aktualizacja: 04.03.2019, 13:26
Polityka rachunkowości jest przede wszystkim wynikiem regulacji przyjętych w danej jednostce, np. w urzędzie gminy

Polityka rachunkowości jest przede wszystkim wynikiem regulacji przyjętych w danej jednostce, np. w urzędzie gminyźródło: ShutterStock

W toku kontroli regionalnej izby obrachunkowej zarzucono naszej gminie niewłaściwe ewidencjonowanie nakładów inwestycyjnych na modernizację budynku urzędu. Wprowadzono te nakłady na konto 011 urzędu i do ewidencji analitycznej środków trwałych jako odrębny środek. Według nas nie ma naruszenia, bo polityka rachunkowości każdej jednostki może być elastyczna.

Polityka rachunkowości jest przede wszystkim wynikiem regulacji przyjętych w danej jednostce, np. w urzędzie gminy. Wynika to m.in. z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.), gdzie postanowiono, że jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Z kolei w art. 10 ust. 1m u.r. wskazano, że jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, w szczególności dotyczące:

1) określenia roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych,

2) metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,

3) sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych (…),

4) systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane