statystyki

Akcyzowa preferencja dla prądu nie aż tak szeroka

autor: Mariusz Szulc28.02.2019, 09:37; Aktualizacja: 28.02.2019, 09:45
Preferencja przysługuje jedynie dla prądu, który jest bezpośrednio wykorzystany w procesie mineralogicznym.

Preferencja przysługuje jedynie dla prądu, który jest bezpośrednio wykorzystany w procesie mineralogicznym.źródło: ShutterStock

Energia elektryczna, która nie jest bezpośrednio zużywana w procesie przemysłowym, nie jest objęta podatkową preferencją – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest precedensowy.

Sąd kasacyjny po raz pierwszy rozstrzygał spór o to, jak szeroki jest zakres preferencji akcyzowych obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Wtedy to Sejm, chcąc pomóc polskiemu przemysłowi, wprowadził zwolnienie dla energii elektrycznej zużywanej do celów redukcji chemicznej oraz w procesach elektrolitycznych, mineralogicznych i metalurgicznych.

W jakim zakresie

Szybko jednak powstał spór o to, w jakim konkretnie celu musi zostać zużyty prąd, aby był objęty zwolnieniem. Zdaniem przedsiębiorców preferencją powinna być objęta także energia, która służy tylko pośrednio do danego procesu. Fiskus natomiast uważa, że zwolnienie dotyczy tylko prądu, który został bezpośrednio wykorzystany do celów redukcji chemicznej oraz w procesach elektrolitycznych, mineralogicznych i metalurgicznych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane