Poradnia podatkowa z dnia 25.02.19

autor: Paweł Ziółkowski Specjalista w Zakresie Podatków i Prawa Pracy, Tomasz Krywan Doradca Podatkowy25.02.2019, 11:31; Aktualizacja: 25.02.2019, 11:58
Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?

Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?źródło: ShutterStock

Kto w spółce komandytowej musi płacić podatek od przychodów z budynków?

W jaki sposób opodatkować VAT sprzedaż reklamy w gazecie dla polskiego oddziału zagranicznej firmy?

Kiedy przychody z dzierżawy ziemi rolnikowi są opodatkowane podatkiem dochodowym?

Jakie skutki w PIT wywołuje użyczenie adresu na siedzibę spółki cywilnej?

Czy auto musi być środkiem trwałym, żeby można było odliczać 75 proc. kosztów?

Wspólnikami spółki komandytowej są spółka z o.o. (komplementariusz) oraz osoby fizyczne (komandytariusze). Spółka jest właścicielem budynków z wynajmowanymi lokalami. Kto jest podatnikiem podatku od przychodów z tych budynków?

Artykuł 30g ustawy o PIT oraz art. 24b ustawy o CIT określają podatek od przychodów z budynków. Jest on opłacany od budynków, które spełniają łącznie trzy warunki:

  • stanowią własność albo współwłasność podatnika,
  • zostały oddane w całości albo w części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,
  • są położone na terytorium Polski (art. 30g ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 24b ust. 1 ustawy o CIT).

Spółki komandytowe nie są więc podatnikami podatku dochodowego. Są nimi wspólnicy spółek komandytowych. W konsekwencji podatek od przychodów z budynków, o którym mowa, obciążać może wyłącznie wspólników spółek komandytowych, a nie spółki komandytowe. Zatem podatnikami podatku od przychodów z budynków są wszyscy wspólnicy spółki komandytowej, o której mowa (zarówno spółka z o.o. będąca komplementariuszem, jak i osoby fizyczne będące komandytariuszami).

Dodać przy tym należy, że z art. 30g ust. 5 pkt 2 ustawy o PIT oraz art. 24b ust. 5 pkt 2 ustawy o CIT wynika, iż w przypadku gdy budynek stanowi własność albo współwłasność spółki niebędącej osobą prawną przy obliczaniu wartości początkowej przypadającej na wspólnika art. 8 ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 5 ust. 1 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio. Podstawa opodatkowania podatkiem od przychodów z budynków (a w konsekwencji sam podatek) w przedstawionej sytuacji powinna być więc ustalana odrębnie dla poszczególnych wspólników spółki komandytowej, o której mowa (zarówno dla spółki z o.o. będącej komplementariuszem, jak i dla osób fizycznych będących komandytariuszami). ©℗

Podstawa prawna

Art. 30g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.).

Art. 24b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane