statystyki

Remont torowiska pozwala odliczyć podatek naliczony w Warszawie. Nie trzeba sprzedawać droższych biletów komunikacji miejskiej

autor: Patrycja Dudek15.10.2018, 20:00
Chodziło o inwestycję, w ramach której miasto musiało przebudować trasę tramwajową, ponieważ kolidowała ona z infrastrukturą powstającą w ramach projektu.

Chodziło o inwestycję, w ramach której miasto musiało przebudować trasę tramwajową, ponieważ kolidowała ona z infrastrukturą powstającą w ramach projektu.źródło: ShutterStock

Nie trzeba sprzedać więcej biletów komunikacji miejskiej, ani za wyższą cenę, żeby odzyskać podatek od wydatków na przebudowę trasy tramwajowej – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Sąd nie zgodził się z fiskusem, że prawo do odliczenia VAT zależy od wzrostu wpływów ze sprzedaży opodatkowanej. Sędzia Ewa Fiedorowicz wyjaśniła, że VAT można odliczyć, jeśli nabyte towary lub usługi wykorzystuje się do czynności opodatkowanych. Nie ma konieczności uzyskiwania z tego tytułu dodatkowych dochodów.

Chodziło o inwestycję, w ramach której miasto musiało przebudować trasę tramwajową, ponieważ kolidowała ona z infrastrukturą powstającą w ramach projektu. Miasto uważało, że w tej części wolno mu będzie odliczyć VAT od nabytych towarów i usług. Podkreślało, że zarząd transportu miejskiego wykorzystuje tramwaje do czynności opodatkowanych VAT. Chodziło przede wszystkim o sprzedaż biletów komunikacji miejskiej, ale również o najem powierzchni reklamowej na wiatach przystankowych i udostępnianie przystanków innym podmiotom. Miasto tłumaczyło, że scentralizowało wszystkie swoje rozliczenia z jednostkami i zakładami budżetowymi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że miastu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku. Stwierdził, że trasy tramwajowej nie przebudowano po to, żeby zwiększyć możliwości miasta w zakresie uzyskiwania dodatkowych wpływów z transportu, tylko żeby usunąć kolizję z nową inwestycją. Gdyby nie ona, to przebudowa tramwajów w ogóle nie byłaby potrzebna – podkreślił dyrektor KIS.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane