statystyki

Tylko faktycznie wypłacony zachowek zmniejszy daninę

autor: Mariusz Szulc04.09.2018, 19:58; Aktualizacja: 05.09.2018, 07:25
Przepisy nie mówią nic o roszczeniach, a jedynie o faktycznych wypłatach. To oznacza, że w korygowanym zeznaniu podatniczka może uwzględnić jedynie kwoty faktycznie wypłacone członkom rodziny zmarłego.

Przepisy nie mówią nic o roszczeniach, a jedynie o faktycznych wypłatach. To oznacza, że w korygowanym zeznaniu podatniczka może uwzględnić jedynie kwoty faktycznie wypłacone członkom rodziny zmarłego.źródło: ShutterStock

Spadkobierca nie odliczy od podstawy opodatkowania całego roszczenia o zapłatę zachowku. Potrąci jedynie te kwoty, które wypłacił – uznał dyrektor KIS.

Pytanie zadała kobieta, która nabyła spadek od osoby, z którą nie była spokrewniona. Podatek od odziedziczonego majątku wyniósł blisko 38 tys. zł. Kobieta wpłaciła pieniądze. Po pewnym czasie okazało się, że zmarły pozostawił dwóch członków najbliższej rodziny, którym należy się zachowek.

Na mocy ugody sądowej podatniczka zobowiązała się wypłacić im łącznie 50 tys. zł w ratach.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane