statystyki

Teresa Czerwińska może znacznie mniej niż szef KAS

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.08.2018, 16:00
Teresa Czerwińska

Teresa Czerwińskaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Agata Grzybowska Agencja Gazeta

Minister finansów jest dziś organem podatkowym tylko w zakresie interpretacji ogólnych. Nawet nie indywidualnych. Ponad 60-tysięczna armia urzędników i funkcjonariuszy podlega całkiem komu innemu

Dla przeciętnego obywatela prawdopodobnie nie ma różnicy między ministrem finansów a szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W rzeczywistości różnica jest, i to kolosalna – dotyczy zakresu uprawnień. Od półtora roku (1 marca 2017 r.) szef KAS – mimo że instytucjonalnie podlega ministrowi finansów – operacyjnie może zdecydowanie więcej niż jego zwierzchnik.

Reforma, która miała miejsce w 2017 r., była dogłębna, bo u jej podstaw legło założenie, by w każdej chwili móc wyodrębnić KAS jako osobną agencję. Częściowo się to nawet powiodło, bo szef KAS ma własny budżet. Wprawdzie dysponuje nim w imieniu ministra finansów, ale jest to wyodrębniona część budżetu państwa (art. 9 ustawy o KAS).


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • To tyle.(2018-08-27 20:12) Zgłoś naruszenie 11

    Pani Teresa Czerwińska może znacznie więcej, bo może Szefa KAS w każdej chwili odwołać jak jej fiknie, a on jej NIE i kto może więcej??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane