statystyki

Teresa Czerwińska może znacznie mniej niż szef KAS

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.08.2018, 16:00
Teresa Czerwińska

Teresa Czerwińskaźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Agata Grzybowska Agencja Gazeta

Minister finansów jest dziś organem podatkowym tylko w zakresie interpretacji ogólnych. Nawet nie indywidualnych. Ponad 60-tysięczna armia urzędników i funkcjonariuszy podlega całkiem komu innemu

Dla przeciętnego obywatela prawdopodobnie nie ma różnicy między ministrem finansów a szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). W rzeczywistości różnica jest, i to kolosalna – dotyczy zakresu uprawnień. Od półtora roku (1 marca 2017 r.) szef KAS – mimo że instytucjonalnie podlega ministrowi finansów – operacyjnie może zdecydowanie więcej niż jego zwierzchnik.

Reforma, która miała miejsce w 2017 r., była dogłębna, bo u jej podstaw legło założenie, by w każdej chwili móc wyodrębnić KAS jako osobną agencję. Częściowo się to nawet powiodło, bo szef KAS ma własny budżet. Wprawdzie dysponuje nim w imieniu ministra finansów, ale jest to wyodrębniona część budżetu państwa (art. 9 ustawy o KAS).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • To tyle.(2018-08-27 20:12) Zgłoś naruszenie 11

    Pani Teresa Czerwińska może znacznie więcej, bo może Szefa KAS w każdej chwili odwołać jak jej fiknie, a on jej NIE i kto może więcej??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane