statystyki

Firmy estońskiej nie można uznać za CFC

autor: Łukasz Zalewski16.08.2018, 07:47; Aktualizacja: 16.08.2018, 09:29
Podatnik uważał, że w związku z założeniem firmy w Estonii nie będzie musiał stosować polskich przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).

Podatnik uważał, że w związku z założeniem firmy w Estonii nie będzie musiał stosować polskich przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).źródło: ShutterStock

Spółka z o.o. z siedzibą w Estonii nie jest objęta przepisami o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC) – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Sprawa dotyczyła polskiego rezydenta podatkowego, który planuje założyć spółkę z o.o. w Estonii. Będzie w niej posiadał ponad 50 proc. udziałów i co najmniej 50 proc. praw głosu. Estońska spółka ma się zajmować m.in. obrotem instrumentami finansowymi, akcjami i udziałami, walutami, nabywaniem i sprzedawaniem jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Jej dochody będą opodatkowane w Estonii, według tamtejszej 20-proc. stawki (czyli wyższej od polskiej).

Różnica między regulacjami polskimi a estońskimi polega na tym, że dochód podlega opodatkowaniu w momencie jego dystrybucji do udziałowców spółki estońskiej, a nie w momencie powstania – jak to jest w Polsce. Dystrybucją dochodu w rozumieniu prawa estońskiego jest nie tylko wypłata dywidendy, ale również umorzenie udziałów oraz wniesionych wkładów do spółki, a także wszelkiego rodzaju pożyczki udzielone spółce na rzecz jej udziałowców.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane