statystyki

Skarbówka przeprowadzi audyt w zakładach pracy chronionej

autor: Michalina Topolewska13.08.2018, 18:00
niepełnosprawni, praca

Ministerstwo Finansów uzasadnia zmianę tym, że środki, którymi gospodarują firmy posiadające ZFRON, mają charakter środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych.źródło: ShutterStock

Prawidłowość gospodarowania pieniędzmi gromadzonymi na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) będzie sprawdzana przez izby administracji skarbowej w ramach audytu.

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), który ma wprowadzić modyfikację do jednego z przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Co do zasady jest tak, że zakłady pracy chronionej (ZPChr), których obowiązkiem jest prowadzenie ZFRON, a także pracodawcy niemający już tego statusu, ale dalej posiadający fundusz podlegają kontroli w zakresie m.in. terminowego przekazywania pieniędzy na jego rachunek bankowy czy prawidłowego ich wydatkowania.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 33 ust. 6 ustawy o rehabilitacji taka kontrola jest wykonywana przez właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego, a zastosowanie do niej mają przepisy o ordynacji podatkowej. To jednak ma się zmienić. Nowa treść tego artykułu zakłada, że ocena realizacji prawidłowości przepisów dotyczących prowadzenia ZFRON będzie wykonywana przez dyrektora izby administracji skarbowej na zasadach określonych w rozdziale drugim działu V ustawy o KAS.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane