statystyki

Skarbówka przeprowadzi audyt w zakładach pracy chronionej

autor: Michalina Topolewska13.08.2018, 18:00
niepełnosprawni, praca

Ministerstwo Finansów uzasadnia zmianę tym, że środki, którymi gospodarują firmy posiadające ZFRON, mają charakter środków publicznych w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych.źródło: ShutterStock

Prawidłowość gospodarowania pieniędzmi gromadzonymi na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) będzie sprawdzana przez izby administracji skarbowej w ramach audytu.

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), który ma wprowadzić modyfikację do jednego z przepisów ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Co do zasady jest tak, że zakłady pracy chronionej (ZPChr), których obowiązkiem jest prowadzenie ZFRON, a także pracodawcy niemający już tego statusu, ale dalej posiadający fundusz podlegają kontroli w zakresie m.in. terminowego przekazywania pieniędzy na jego rachunek bankowy czy prawidłowego ich wydatkowania.

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 33 ust. 6 ustawy o rehabilitacji taka kontrola jest wykonywana przez właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego, a zastosowanie do niej mają przepisy o ordynacji podatkowej. To jednak ma się zmienić. Nowa treść tego artykułu zakłada, że ocena realizacji prawidłowości przepisów dotyczących prowadzenia ZFRON będzie wykonywana przez dyrektora izby administracji skarbowej na zasadach określonych w rozdziale drugim działu V ustawy o KAS.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane