statystyki

Gmina może odliczać VAT na własny sposób

autor: Łukasz Zalewski01.08.2018, 18:00
Prewspółczynnik pozwala określić, jaką część podatku naliczonego zawartego w cenie kupowanych towarów i usług można odliczyć od podatku należnego.

Prewspółczynnik pozwala określić, jaką część podatku naliczonego zawartego w cenie kupowanych towarów i usług można odliczyć od podatku należnego.źródło: ShutterStock

Samorządy nie są skazane na metodę ustalania prewspółczynnika wynikającą z rozporządzenia ministra finansów. Mogą stosować inne, jeśli bardziej odpowiadają one specyfice danej działalności – wynika z precedensowego wyroku NSA.

Ukazało się pisemne uzasadnienie do niego. Wyrok przełamuje dotychczasową, niekorzystną wykładnię sądów wojewódzkich. W licznych orzeczeniach stwierdzały one bowiem, że najlepszą metodą ustalania prewspółczynnika VAT jest ta, która wynika z rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 2193).

Gminy często się temu przeciwstawiają, bo uważają, że w wielu przypadkach się ona nie sprawdza, nie jest miarodajna. Z argumentacją tą zgodził się właśnie NSA.

Gra toczy się o możliwość odliczenia większej części VAT od wydatków inwestycyjnych. W praktyce chodzi o duże pieniądze, idące w miliony złotych, które mogą zasilić kasy samorządów.

Odliczanie VAT

Chodzi o sytuacje, gdy gmina, poprzez swoje jednostki, wykonuje zarówno działalność publiczną (niepodlegającą VAT), jak i gospodarczą (opodatkowaną).

Prewspółczynnik pozwala jej określić, jaką część podatku naliczonego zawartego w cenie kupowanych towarów i usług (często są to wydatki inwestycyjne) można odliczyć od podatku należnego.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane