Uprawnienie do odliczenia ulgi internetowej jest uzależnione od użytkowania sieci w miejscu zamieszkania, nie musi być to jednak lokal stanowiący własność podatnika.
Ulgę z tytułu użytkowania internetu może odliczyć także najemca, użytkownik czy na przykład dzierżawca lokalu mieszkalnego, w którym korzysta z sieci. Dla uprawnienia do korzystania z ulgi internetowej żadnego znaczenia nie ma ani meldunek, ani to, czy podatnik korzysta z internetu w mieszkaniu czy domu będącym jego własnością.
Ustawodawca umożliwia odliczenie wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika (art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT; t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Ustawa podatkowa nie definiuje miejsca zamieszkania. Jednak zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego pod tym pojęciem należy rozumieć miejscowość, w której osoba fizyczna przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jeżeli zatem na przykład podatnik jest zameldowany pod danym adresem, natomiast faktycznie mieszka w innej miejscowości, gdzie wynajmuje mieszkanie, to odliczenie ulgi internetowej przysługuje mu z tytułu ponoszenia wydatków w miejscu zamieszkania, tj. w lokalu wynajmowanym.
W takiej sytuacji trzeba pamiętać o istotnym zastrzeżeniu. Ulga przysługuje tylko wtedy, gdy internauta dysponuje fakturami potwierdzającymi poniesienie wydatków wystawionymi na własne nazwisko. Zatem to najemca powinien podpisać umowę z operatorem, który na jego nazwisko będzie wystawiał faktury za internet. W przeciwnym wypadku, tzn. gdy faktury są wystawiane na wynajmującego, najemca nie odliczy wydatków na użytkowanie sieci, nawet jeżeli to on faktycznie opłaca rachunki. W takim bowiem wypadku jeden z warunków uzależniających prawo do skorzystania z ulgi nie zostanie spełniony.
Należy też pamiętać, że ulga internetowa jest limitowana. Od dochodu można odliczyć maksymalnie 760 zł.
57 DNI zostało do rocznego rozliczenia PIT
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama