statystyki

Teraz CIT. Nowy cel fiskusa

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski23.04.2018, 07:31; Aktualizacja: 23.04.2018, 09:12
Ponad 13,3 mld zł resort finansów zaplanował z uszczelnienia VAT na ten i przyszły rok. To blisko czterokrotnie więcej niż ma dać odbudowa wpływów z CIT w tym samym czasie.

Ponad 13,3 mld zł resort finansów zaplanował z uszczelnienia VAT na ten i przyszły rok. To blisko czterokrotnie więcej niż ma dać odbudowa wpływów z CIT w tym samym czasie.źródło: ShutterStock

Największe efekty już osiągnięto, ale wciąż gros działań kieruje się na uszczelnianie luki w tej daninie.

Ponad 13,3 mld zł resort finansów zaplanował z uszczelnienia VAT na ten i przyszły rok. To blisko czterokrotnie więcej niż ma dać odbudowa wpływów z CIT w tym samym czasie.

– Wstępna prognoza luki w VAT w 2017 r. to ok. 25 mld zł. Trudno więc będzie uzyskać z uszczelnienia 40 mld zł w kolejnych kilku latach. Patrząc na to, jak wygląda ta luka w innych krajach, również tych o wysokiej kulturze podatkowej i sprawnej administracji skarbowej, zlikwidowanie jej do zera jest niemożliwe. Luka na poziomie kilku procent potencjalnych wpływów to naturalne zjawisko, wynika np. z bankructw podatników. No i nie można zakładać, że uda się całkiem zlikwidować szarą strefę – mówi Grzegorz Poniatowski, ekonomista i dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w think tanku CASE, który na zlecenie Komisji Europejskiej oblicza lukę w VAT dla Polski.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane