statystyki

Adaptacja strychu bez konsekwencji przy sprzedaży

autor: Magdalena Majkowska04.04.2018, 07:24; Aktualizacja: 04.04.2018, 09:22
Adaptacja strychu nie wpływa więc na określenie początku biegu tego terminu.

Adaptacja strychu nie wpływa więc na określenie początku biegu tego terminu.źródło: ShutterStock

Po wyodrębnieniu mieszkania ze strychu nie trzeba czekać 5 lat z jego zbyciem – stwierdził dyrektor KIS.

Podatnik kupił w 2012 r. mieszkanie wraz z przynależnym do niego strychem. Cztery lata później otrzymał decyzję zezwalającą na zmianę sposobu użytkowania poddasza na funkcję mieszkalną. Prace zamierzał ukończyć w 2018 r., a następnie zamieszkać w nowo powstałym lokalu. Z przyczyn losowych musi jednak sprzedać mieszkanie wraz ze strychem.

Miał wątpliwości, czy w związku z tą sprzedażą będzie musiał zapłacić 19-proc. PIT. Wątpliwości te powstały na tle art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT (Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik sprzedaje nieruchomość przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, musi zapłacić PIT (chyba że zadeklaruje, że pieniądze ze sprzedaży wyda w ciągu 2 lat na własne cele mieszkaniowe).

Dyrektor KIS stwierdził jednak, że wyodrębnienie, w wyniku prac adaptacyjnych, lokalu mieszkalnego z dotychczas posiadanej nieruchomości nie jest nabyciem prawa w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Adaptacja strychu nie wpływa więc na określenie początku biegu tego terminu.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane