statystyki

MF wyda komunikat w sprawie VAT od foliówek

autor: Agnieszka Pokojska21.12.2017, 08:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 08:36
vat

262 mln zł tyle VAT od opłaty recyklingowej może wpłynąć w 2018 r . do budżetu państwaźródło: ShutterStock

Gdy ustawa o opłacie recyklingowej była konsultowana, Ministerstwo Środowiska informowało, że nie będzie od niej podatku. Teraz resort finansów wyprowadza wszystkich z tego błędu.

Nasz artykuł „Fiskus zarobi ćwierć miliarda złotych na sprzedaży foliówek” (DGP nr 245/2017) wywołał ogromny niepokój wśród firm. Po raz pierwszy, na niespełna dwa tygodnie przed wejściem w życie przepisów o opłacie recyklingowej, przedsiębiorcy dowiedzieli się, że będzie od niej jednak VAT. To duży problem nie tylko dla handlu, ale i dla producentów oprogramowania.

Niektórzy muszą je teraz szybko zmieniać.

Jeden resort tak, drugi inaczej

Dotychczas bowiem kierowali się zapewnieniami Ministerstwa Środowiska, że VAT od opłaty nie będzie. W oparciu o to przygotowywali oprogramowanie i dostosowywali kasy fiskalne.

Resort środowiska dwukrotnie wypowiadał się w sprawie podatku od opłaty recyklingowej – raz w zestawieniu uwag z opiniowania projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami, drugi raz w czasie uzgodnień międzyresortowych. Za każdym razem tłumaczył, że „opłata recyklingowa nie będzie podlegała podatkowi VAT.”

Przedsiębiorcy nie poprzestawali jednak na tym i jeszcze na etapie prac nad projektem pytali w Ministerstwie Finansów, czy to stanowisko jest aktualne. W odpowiedzi MF informowało jedynie, że „przy założeniu, że opłata recyklingowa (...) nie podlega podatkowi VAT, opłata ta nie podlega również ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących”.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane