statystyki

MF wyda komunikat w sprawie VAT od foliówek

autor: Agnieszka Pokojska21.12.2017, 08:23; Aktualizacja: 21.12.2017, 08:36
vat

262 mln zł tyle VAT od opłaty recyklingowej może wpłynąć w 2018 r . do budżetu państwaźródło: ShutterStock

Gdy ustawa o opłacie recyklingowej była konsultowana, Ministerstwo Środowiska informowało, że nie będzie od niej podatku. Teraz resort finansów wyprowadza wszystkich z tego błędu.

Nasz artykuł „Fiskus zarobi ćwierć miliarda złotych na sprzedaży foliówek” (DGP nr 245/2017) wywołał ogromny niepokój wśród firm. Po raz pierwszy, na niespełna dwa tygodnie przed wejściem w życie przepisów o opłacie recyklingowej, przedsiębiorcy dowiedzieli się, że będzie od niej jednak VAT. To duży problem nie tylko dla handlu, ale i dla producentów oprogramowania.

Niektórzy muszą je teraz szybko zmieniać.

Jeden resort tak, drugi inaczej

Dotychczas bowiem kierowali się zapewnieniami Ministerstwa Środowiska, że VAT od opłaty nie będzie. W oparciu o to przygotowywali oprogramowanie i dostosowywali kasy fiskalne.

Resort środowiska dwukrotnie wypowiadał się w sprawie podatku od opłaty recyklingowej – raz w zestawieniu uwag z opiniowania projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami, drugi raz w czasie uzgodnień międzyresortowych. Za każdym razem tłumaczył, że „opłata recyklingowa nie będzie podlegała podatkowi VAT.”

Przedsiębiorcy nie poprzestawali jednak na tym i jeszcze na etapie prac nad projektem pytali w Ministerstwie Finansów, czy to stanowisko jest aktualne. W odpowiedzi MF informowało jedynie, że „przy założeniu, że opłata recyklingowa (...) nie podlega podatkowi VAT, opłata ta nie podlega również ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących”.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane