statystyki

Komisja Europejska: Polska bez kar za ulgi dla IKZE

autor: Mariusz Szulc28.11.2017, 14:00; Aktualizacja: 28.11.2017, 14:17
Bruksela zwróciła jednak uwagę na to, że IKZE mogą utworzyć tylko polskie fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki i fundusze emerytalne.

Bruksela zwróciła jednak uwagę na to, że IKZE mogą utworzyć tylko polskie fundusze inwestycyjne, domy maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki i fundusze emerytalne.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska zamknęła dochodzenie w sprawie zbyt wąskiego zakresu polskich preferencji podatkowych dla oszczędzających na indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Informację potwierdził DGP przedstawiciel biura prasowego KE.

To oznacza, że Polsce już nie grozi pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa nie była jeszcze tak oczywista w kwietniu br., gdy po raz pierwszy o nią pytaliśmy.

Przedstawiciele KE poinformowali wtedy, że analizują odpowiedź polskiego Ministerstwa Finansów i nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji. Bruksela rozpoczęła postępowanie pod koniec października 2015 r., zarzucając Polsce, że dyskryminuje podatkowo zagraniczne instytucje finansowe.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o PIT można odliczyć od dochodu maksymalnie 5115,6 zł wpłaconych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Od takich oszczędności fiskus nie pobiera tzw. podatku Belki. Są one opodatkowane dopiero przy wypłacie pieniędzy (zryczałtowany 10-proc. podatek).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane