statystyki

Wypłata tego, co zgromadzono, jest bez PIT

autor: Łukasz Zalewski07.11.2017, 16:00
Spór z fiskusem dotyczył PIT od pieniędzy z części inwestycyjnej polisy

Spór z fiskusem dotyczył PIT od pieniędzy z części inwestycyjnej polisyźródło: ShutterStock

 Wycofanie zgromadzonych składek na ubezpieczenie na życie jest przychodem zwolnionym z podatku – uznał WSA w Łodzi. Sprawa dotyczyła kobiety, prezesa spółki. Firma chciała jej wykupić ubezpieczenie na życie o charakterze ochronno-inwestycyjnym.

W części inwestycyjnej byłyby dwa rachunki: podstawowy (składki z tej części byłyby przeznaczane m.in. na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym) i dodatkowy. Umowa ubezpieczeniowa przewidywałaby też możliwość wypłaty pieniędzy z części inwestycyjnej. Wypłata nie mogłaby przekroczyć kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie, przy czym swobodnie można byłoby dysponować tylko pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku dodatkowym. Chcąc wypłacić pieniądze z rachunku inwestycyjnego, spółka (jako ubezpieczający) musiałaby złożyć wniosek.

Spór z fiskusem dotyczył PIT od pieniędzy z części inwestycyjnej polisy. Kobieta uważała, że skoro nie przekroczą one sumy wpłaconych składek, będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uważał, że sama wypłata z części inwestycyjnej nie będzie w ogóle przychodem. Natomiast wypłata na skutek wykupu polisy będzie opodatkowana PIT.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sara(2017-11-07 21:05) Zgłoś naruszenie 10

    Jak wreszcie jest?????Właśnie likwiduję polisę, bez opcji inwestycyjnej. Kto ma dostęp do całego artikla??? "Wycofanie zgromadzonych składek na ubezpieczenie na życie jest przychodem zwolnionym z podatku – uznał WSA w Łodzi."??Nie zamierzam się procesować w razie czego!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane