statystyki

Wypłata tego, co zgromadzono, jest bez PIT

autor: Łukasz Zalewski07.11.2017, 16:00
Spór z fiskusem dotyczył PIT od pieniędzy z części inwestycyjnej polisy

Spór z fiskusem dotyczył PIT od pieniędzy z części inwestycyjnej polisyźródło: ShutterStock

 Wycofanie zgromadzonych składek na ubezpieczenie na życie jest przychodem zwolnionym z podatku – uznał WSA w Łodzi. Sprawa dotyczyła kobiety, prezesa spółki. Firma chciała jej wykupić ubezpieczenie na życie o charakterze ochronno-inwestycyjnym.

W części inwestycyjnej byłyby dwa rachunki: podstawowy (składki z tej części byłyby przeznaczane m.in. na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszu kapitałowym) i dodatkowy. Umowa ubezpieczeniowa przewidywałaby też możliwość wypłaty pieniędzy z części inwestycyjnej. Wypłata nie mogłaby przekroczyć kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie, przy czym swobodnie można byłoby dysponować tylko pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku dodatkowym. Chcąc wypłacić pieniądze z rachunku inwestycyjnego, spółka (jako ubezpieczający) musiałaby złożyć wniosek.

Spór z fiskusem dotyczył PIT od pieniędzy z części inwestycyjnej polisy. Kobieta uważała, że skoro nie przekroczą one sumy wpłaconych składek, będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uważał, że sama wypłata z części inwestycyjnej nie będzie w ogóle przychodem. Natomiast wypłata na skutek wykupu polisy będzie opodatkowana PIT.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Sara(2017-11-07 21:05) Zgłoś naruszenie 10

    Jak wreszcie jest?????Właśnie likwiduję polisę, bez opcji inwestycyjnej. Kto ma dostęp do całego artikla??? "Wycofanie zgromadzonych składek na ubezpieczenie na życie jest przychodem zwolnionym z podatku – uznał WSA w Łodzi."??Nie zamierzam się procesować w razie czego!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane