statystyki

Nowy obowiązek firm. Kto musi składać powiadomienie CBC?

autor: Agnieszka Krzyżaniak, Magdalena Marciniak22.10.2017, 16:00
Obowiązek złożenia powiadomienia CBC to skutek prac podjętych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting) dotyczącego stworzenia narzędzi i działań mających na celu przeciwdziałanie erozji opodatkowania i przerzucania dochodów.

Obowiązek złożenia powiadomienia CBC to skutek prac podjętych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting) dotyczącego stworzenia narzędzi i działań mających na celu przeciwdziałanie erozji opodatkowania i przerzucania dochodów.źródło: ShutterStock

Do końca października 2017 r. podmioty wchodzące w skład grup kapitałowych powinny złożyć powiadomienia country-by-country. To nowy obowiązek z zakresu raportowania.

Obowiązek złożenia powiadomienia CBC to skutek prac podjętych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting) dotyczącego stworzenia narzędzi i działań mających na celu przeciwdziałanie erozji opodatkowania i przerzucania dochodów. Efektem tych prac jest Działanie 13 (ang. Action 13) zawierające propozycje wprowadzenia obowiązku raportowania w grupach kapitałowych poprzez dwa narzędzia, tj.:

  • informację o grupie podmiotów (ang. country-by-country report) oraz
  • powiadomienie o przygotowywanej w grupie „informacji o grupie podmiotów” (powiadomienie CBC).

Narzędzia te dostarczać będą organom podatkowym informacji na temat m.in. globalnego podziału zysku wśród podmiotów grupy kapitałowej, wysokości zapłaconych podatków w poszczególnych krajach czy wskazania lokalizacji i rodzaju aktywności gospodarczej wykonywanej przez podmioty z grup kapitałowych. Informacje pochodzące z wymienionych dokumentów mają zostać wykorzystane przez organy podatkowe do identyfikacji potencjalnych ryzyk w zakresie cen transferowych na poziomie globalnym, co może posłużyć jako potencjalne narzędzie do typowania podmiotów do kontroli podatkowej. Informacje te będą wymieniane przez organy podatkowe z różnych krajów w ramach automatycznej wymiany informacji.

 Sytuacja w Polsce

31 PAŹDZIERNIK WTOREK

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane