statystyki

Nowy obowiązek firm. Kto musi składać powiadomienie CBC?

autor: Agnieszka Krzyżaniak, Magdalena Marciniak22.10.2017, 16:00
Obowiązek złożenia powiadomienia CBC to skutek prac podjętych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting) dotyczącego stworzenia narzędzi i działań mających na celu przeciwdziałanie erozji opodatkowania i przerzucania dochodów.

Obowiązek złożenia powiadomienia CBC to skutek prac podjętych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting) dotyczącego stworzenia narzędzi i działań mających na celu przeciwdziałanie erozji opodatkowania i przerzucania dochodów.źródło: ShutterStock

Do końca października 2017 r. podmioty wchodzące w skład grup kapitałowych powinny złożyć powiadomienia country-by-country. To nowy obowiązek z zakresu raportowania.

Obowiązek złożenia powiadomienia CBC to skutek prac podjętych na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (ang. Base Erosion and Profit Shifting) dotyczącego stworzenia narzędzi i działań mających na celu przeciwdziałanie erozji opodatkowania i przerzucania dochodów. Efektem tych prac jest Działanie 13 (ang. Action 13) zawierające propozycje wprowadzenia obowiązku raportowania w grupach kapitałowych poprzez dwa narzędzia, tj.:

  • informację o grupie podmiotów (ang. country-by-country report) oraz
  • powiadomienie o przygotowywanej w grupie „informacji o grupie podmiotów” (powiadomienie CBC).

Narzędzia te dostarczać będą organom podatkowym informacji na temat m.in. globalnego podziału zysku wśród podmiotów grupy kapitałowej, wysokości zapłaconych podatków w poszczególnych krajach czy wskazania lokalizacji i rodzaju aktywności gospodarczej wykonywanej przez podmioty z grup kapitałowych. Informacje pochodzące z wymienionych dokumentów mają zostać wykorzystane przez organy podatkowe do identyfikacji potencjalnych ryzyk w zakresie cen transferowych na poziomie globalnym, co może posłużyć jako potencjalne narzędzie do typowania podmiotów do kontroli podatkowej. Informacje te będą wymieniane przez organy podatkowe z różnych krajów w ramach automatycznej wymiany informacji.

 Sytuacja w Polsce

31 PAŹDZIERNIK WTOREK

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane