statystyki

Nieistotnej kwoty prowizji nie rozlicza się w czasie

autor: Halina Zabrocka13.10.2017, 16:00
Metody finansowania zakupu nowych środków trwałych, które są dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw, to głównie bankowy kredyt inwestycyjny, leasing oraz środki własne. Każde z tych źródeł finansowania niesie określone skutki ekonomiczne i prawne.

Metody finansowania zakupu nowych środków trwałych, które są dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw, to głównie bankowy kredyt inwestycyjny, leasing oraz środki własne. Każde z tych źródeł finansowania niesie określone skutki ekonomiczne i prawne.źródło: ShutterStock

Firma podpisała umowę z bankiem na 3-letni kredyt inwestycyjny na sfinansowanie zakupu maszyny produkcyjnej (stanowiącej środek trwały). W dniu uruchomienia kredytu bank pobrał prowizję. Jakie zapisy powinny się znaleźć w księgach?

Prowadzenie każdej działalności gospodarczej, niezależnie od branży, wymaga posiadania majątku trwałego (długoterminowego) i obrotowego (krótkoterminowego).

Metody finansowania zakupu nowych środków trwałych, które są dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw, to głównie bankowy kredyt inwestycyjny, leasing oraz środki własne. Każde z tych źródeł finansowania niesie określone skutki ekonomiczne i prawne. W zależności od celu jednostki, należy wybrać odpowiednie źródło finansowania. Przy wyborze najkorzystniejszej formy finansowania trzeba uwzględnić wydatki zaliczane do kosztów oraz wartość pieniądza w czasie. Jeżeli jednostka sfinansuje zakup środka trwałego kredytem inwestycyjnym, do kosztów należy zaliczyć wartość odpisów amortyzacyjnych oraz koszt odsetek bankowych płaconych po oddaniu środka trwałego do eksploatacji.

Wynika to z ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nią wartość środka trwałego w budowie obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym m.in. koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu jego finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu. Koszty te ewidencjonuje się zatem na koncie „Środki trwałe w budowie” lub „Środki trwałe”. Dotyczy to także nienotyfikowanych na dzień bilansowy odsetek od kredytu inwestycyjnego, o ile zostały naliczone przed dniem oddania środków trwałych do używania.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane